• Strona główna
  • https://sspsledziejowice.edupage.org/a/deklaracja-dostepnosci?eqa=dGV4dD10ZXh0L3RleHQ1MSZzdWJwYWdlPTM%3D
  • Wydarzenia
          • SĄD NAD BAKTERIAMI

          • 12 stycznia za zamkniętymi drzwiami sali nr 1 w Szkole Podstawowej w Śledziejowicach odbyła się rozprawa sądowa. Oskarżonymi były BAKTERIE. Wszystkim kojarzą się one negatywnie. Postawiono im zarzut, że wywołują wiele chorób, powodują gnicie jedzenia. Jednak adwokat przyjął inną linię obrony i powołał świadków, którzy zaświadczyli o pozytywnej roli tych drobnoustrojów. Pod przysięgą powiedzieli  o niej: gospodyni domowa, farmaceuta, dyrektor oczyszczalni ścieków, lekarz, ogrodnik. Sąd orzekł, że przewagę ma „jasna strona” bakterii i uznał je za pożyteczne i potrzebne.

          • Gminne Zawody Pływackie

          • 11 stycznia 2024 odbyły się Gminne Zawody Pływackie w IMS:

            Jakub Janiec w stylu grzbietowym zajął 2 miejsce
            Michał Świder w stylu dowolnym zajął 5 miejsce
            Mikołaj Wawrzyniak w stylu motylkowym zajął 3 miejsce
            Julka Kursa w stylu dowolnym zajęła 4 miejsce.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • 5A I 5B W MUZEUM ARCHEOLOGICZNYM

          • Muzeum Archeologiczne w Krakowie kryje prawdziwe skarby cywilizacji egipskiej. Klasy piąte podczas zwiedzania zobaczyły cenne zbiory i wysłuchały ciekawej lekcji historii.
            Wśród zgromadzonych eksponatów: sarkofagów, naczyń, figurek i rzeźb, największą uwagę uczniów wzbudził najstarszy i zarazem jeden z pierwszych zabytków w Krakowie, kompletny sarkofag wraz z mumią.
            W części warsztatowej uczniowie wykonali tematyczne ilustracje na lnianych torbach.

          • KOMÓRKOWY ZAWRÓT GŁOWY

          • Uczniowie klas piątych wykonali piękne modele komórek: roślinnej, zwierzęcej, bakteryjnej i grzyba. Zrobili je przy użyciu różnych materiałów: styropianu, plasteliny, włóczki, sreberek, gąbki, koralików. Wykazali się niezwykłą pomysłowością. Młodsi uczniowie mogą teraz podziwiać te prace na wystawie w szkole.

          • JASEŁKA SZKOLNE

          • Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi, zapominają o sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, uczniowie klasy 3b wystawili Jasełka Bożonarodzeniowe.

            W specjalnie przygotowanych strojach oraz w pięknej scenografii, młodzi aktorzy przedstawili sceny narodzin Chrystusa.  

            Przedstawienie jasełkowe miało wyjątkową oprawę wokalno-taneczną. Kolędy i pastorałki zaśpiewały dzieci z oddziału przedszkolnego i klas 1-3. Przepiękny taniec z lampionami do piosenki K.Cerekwickiej ,,Noel "wykonali uczniowie z klasy 2a.   

            Kiedy część artystyczna dobiegła końca, występujący aktorzy otrzymali gromkie brawa. Występ był niezwykłym przeżyciem, zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli oraz przybyłych gości.  Na zakończenie głos zabrała Dyrektor szkoły, Pani Barbara Nowak, która podziękowała uczniom za piękny występ oraz złożyła wszystkim życzenia świąteczne.

          • Jasełka w Krakowie

          • 26 grudnia Szkolna Grupa Teatralna udała się do Krakowa, aby wystawiając Jasełka, uświetnić Spotkanie Bożonarodzeniowe dla osób Ubogich organizowane przez Wspólnotę Hanna. Wyjazd dzieci był możliwy dzięki zgodzie i zaangażowaniu Rodziców, którzy zadbali o to, aby każdy dotarł na miejsce, a po skończonym przedstawieniu bezpiecznie wrócił do domu. 

            Występ wywołał dużo radości wśród gości spotkania, wielu z nich dziękowało za piękne przedstawienie, wielu też było wzruszonych faktem, iż uczniowie poświęcili swój wolny czas i  podzielili się z nimi swoim talentem.

            Dla samych uczestników koła teatralnego ciekawym doświadczeniem było zagranie na jednej scenie z dorosłymi członkami Wspólnoty Hanna, którzy chcieli się włączyć w piękne dzieło Jasełek.

          • Anatomię człowieka czas zacząć!

          • Uczniowie klas czwartych rozpoczęli spotkania z anatomią człowieka. Poznali najpierw składniki odżywcze, przyporządkowali w jakich produktach jest ich najwięcej. Szczególną uwagę zwrócili na witaminy, diagnozując przy okazji choroby związane z ich niedoborem. Żeby lepiej zapamiętać budowę układu pokarmowego wykonali piękne modele, a przyporządkowanie już funkcji poszczególnym narządom i uzupełnienie karty pracy okazało się nie takie trudne. Przed nimi kolejne zakamarki ludzkiego ciała.

          • Mikołajki VI a

          • Klasa 6a świetnie bawiła się w Parku Trampolin "GO JUMP" w Krakowie. "Matma na Trampach" to innowacyjna lekcja matematyki łącząca zabawę z nauką. Uczniowie trenowali myślenie matematyczne i przestrzenne rywalizując w grupach. Podczas zabawy mieli okazję spotkać się z Mikołajem.

          • Szkolna Grupa Teatralna w krakowskich teatrach!

          • 15 grudnia Szkolna Grupa Teatralna udała się na warsztaty prowadzone przez aktorkę Teatru Groteska,  Panią Ilonę Buchner. Były one jedną z nagród, jakie grupa otrzymała za zdobycie I miejsca na X Gminnym Przeglądzie Teatrzyków Dziecięcych "Teatr I my".

            Mieliśmy okazję poznać tajniki pracy z maską, doświadczyć niełatwego prowadzenia  różnego typu lalek scenicznych oraz dowiedzieć się, jak efektywnie pracować nad dykcją i oddechem na scenie.

            Tego dnia odwiedziliśmy też Narodowy Teatr Stary, na zaproszenie Taty Hani, odtwórczyni jednej z głównych ról w naszym zwycięskim, festiwalowym spektaklu. Pracuje on w tym teatrze na co dzień i dzięki niemu poznaliśmy zakamarki tego niezwykłego miejsca niedostępne dla szerszej publiczności. Był to fascynujący czas, za który jesteśmy niezmiernie wdzięczni!

          • 7b w Muzeum Narodowym

          • W pierwszym tygodniu grudnia klasa 7b udała się do Muzeum Narodowego w Krakowie na lekcję muzealną "O kolorach I kształtach w sztuce".

            Uczniowie mieli okazję poznać dzieła malarskie, które szczególnie inspirują do wzbudzania myślenia pytajnego  oraz poruszają wyobraźnię widza. Znalazł się też czas na inwencję twórczą uczniów, którzy analizowali wybrane przez siebie obrazy i nadawali im własne tytuły.

          • Świąteczny kiermasz

          • Podczas kiermaszu świątecznego organizowanego przez Radę Rodziców będzie można nabyć piękne, własnoręcznie wykonane ozdoby i stroiki. Zapraszamy w niedzielę 17 grudnia. Czekamy na Państwa na placu przed kościołem w Czarnochowicach i Strumianach.

          • Jesień na świetlicy

          • Od początku września w świetlicy szkolnej jest gwarno i wesoło. Panie świetliczanki organizują różnorodne gry i zabawy  integracyjne, rozwijające  spostrzegawczość, pamięć i refleks. Dzieci wykonują prace plastyczne dobrane do tematyki danego tygodnia oraz odrabiają prace domowe. Dbamy również o dobre maniery i kulturę osobistą poprzez przestrzeganie  zasad z ‘‘Kodeksu świetlicy”. W naszej świetlicy Panie dbają, aby każde święto było uczczone poprzez  poszerzanie wiedzy dzieci  na temat ważnych wydarzeń i świąt w ciągu roku, nawet tych  z kalendarza świąt nietypowych, np.: Dzień kropki, Dzień Spadającego Liścia, Dzień Języków, Dzień Głośnego Czytania, Dzień Chłopaka, Dzień Tabliczki Mnożenia, Dzień Poczty Polskiej, Dzień Dyni, Dzień Postaci z Bajek, Dzień Tolerancji, Dzień Pluszowego Misia, Dzień Życzliwości. Czas spędzony w świetlicy jest również czasem wypełnionym  dobrą zabawą  i rozmowami z przyjaciółmi. Obecnie trwają gorące przygotowania do świąt Bożego Narodzenia - powstają piękne dekoracje, zagadki i quizy. Z wizytą przybył również do nas Święty Mikołaj.

          • KLASY 1A I 1C W FABRYCE BOMBEK

          • Z okazji Mikołajek oraz zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia klasy 1a i 1c wybrały się do Fabryki Bombek w Wieliczce. Dzieci miały okazję zapoznać się z kolejnymi etapami powstawania bombek choinkowych, ozdobiły także swoje bombki. Następnie klasy pierwsze świetnie bawiły się w sali zabaw.

          • KLASY PIERWSZE W TEATRZE LUDOWYM

          • 7 grudnia klasy pierwsze pojechały do Teatru Ludowego w Krakowie na spektakl pt. „Doktor Dollitle”. Przygody angielskiego lekarza, wielkiego przyjaciela zwierząt wszystkim bardzo się podobały. Spektakl zachwycił młodych widzów.

          • "Kopciuszek" VI a

          •  

            Czy Twoi rodzice Cię czasem denerwują?

            Czy są pytania dotyczące śmierci, które chciał(a)byś zadać, ale się wstydzisz?

            Czy wierzysz w magię?

             

            Na te i inne pytania mogli uzyskać odpowiedź uczniowie klasy VI a, którzy wybrali się na spektakl do Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie na spektakl „Kopciuszek”.

            O szklane ściany zimnego, designerskiego domu Macochy rozbijają się ptaki. „Analogowa” Wróżka bawi Kosię-Kopciuszka magicznymi sztuczkami, ale przede wszystkim – dzięki trzeźwemu oglądowi świata pomaga jej oswoić się ze śmiercią matki, o której nieustannie przypominają mocne dźwięki perkusji. I odnaleźć radość życia. W dodatku równie zagubiony jak Kosia Książę sam potrzebuje pomocy.

            Spektakl wzbudził wiele emocji, wzruszył i poruszył niejedno serce. Uczniowie wyszli z teatru pełni wrażeń oraz chęci na kolejne spotkania z żywym słowem.

          • Jak uczymy się o odżywianiu?

          • Przedstawiamy teatrzyk o fotosyntezie, a później śpiewamy o tym procesie piosenkę. Serwujemy wyszukane dania dla: mięsożerców, padlinożerców, destruentów, roślinożerców, a pasożytom mówimy stanowcze NIE i nie wpuszczamy do restauracji. Uzupełniamy okienkową notatkę i układamy trimino. Chyba opanowaliśmy te zagadnienia celująco.

          • Warsztaty w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach - 5b

          • Dnia 5 grudnia uczniowie klasy 5 b wzięli udział w warsztatach w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach. Warsztaty dotyczyły uzyskanie światła białego wskutek mieszania światła niebieskiego, czerwonego i zielonego, rozszczepienia światła białego za pomocą pryzmatu i siatki dyfrakcyjnej. Następnie uczniowie samodzielnie wykonywali spektroskop.

            Z Planetarium udaliśmy się do Muzeum Fonografii. Przechodząc przez kolejne pomieszczenia uczniowie poznali zapomniane już dziś urządzenia do odtwarzania dźwięku, ich historię i rozwój, mogli poczuć klimat minionych epok.

            Końcowym etapem naszej wycieczki była Pizzeria Magillo gdzie w miłej atmosferze spędziliśmy czas.