• Strona główna
  • https://sspsledziejowice.edupage.org/a/deklaracja-dostepnosci?eqa=dGV4dD10ZXh0L3RleHQ1MSZzdWJwYWdlPTM%3D
  • Wydarzenia
          • Odkrywanie przez działanie na świetlicy

          • W świetlicy szkolnej w I półroczu bieżącego roku szkolnego realizowano cykl zajęć pod hasłem: „Odkrywanie przez działanie – doświadczenia, eksperymenty, obserwacje przyrodnicze”. Mając w założeniu, że nauczanie przez działanie daje najlepsze efekty, raz w tygodniu uczniowie mieli możliwość wykonania pod okiem i wg instrukcji nauczyciela jednego doświadczenia. Dzięki nim pogłębiali wiedzę o świecie przyrody, rozbudzali w sobie ciekawość poznawczą, rozwijali umiejętność obserwacji i współpracy w grupie. W ramach zajęć uczniowie m.in. założyli hodowlę kryształków soli, łowili kostki lodu za pomocą sznurka, sprawdzili doświadczalnie po co nam mydło, użyli świecy jako pompy wodnej, zrobili lampę wulkaniczną oraz super mocne bańki mydlane. Kolejne eksperymenty już w II semestrze ;)  

          • Dzień Liczby Pi

          • 14 marca (czwartek) w naszej szkole odbędą się obchody Światowego Dnia Liczby Pi. Liczba Pi jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych. Data 14 marca nie została wybrana przypadkowo, a wprost przeciwnie z powodu skojarzeń z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby Pi. Data „14 marca” zapisywana jest w USA, jako „3.14”, dlatego dużo amerykańskich szkół obchodzi wtedy święto matematyki tzw. Pi Day. Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego i Alberta Einsteina.

            Obchody w naszej szkole będą miały formę trzech konkursów, do udziału w których serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów klas IV-VIII
            1. KONKURS PLASTYCZNY Przedmiotem konkursu jest wykonanie pracy plastycznej „Portret Einsteina”. Praca powinna być wykonana własnoręcznie. Technika wykonania pracy dowolna Format pracy A4 lub A3, praca płaska. Każdy z uczestników konkursu może zgłosić tylko 1 pracę. Pod pracą należy umieścić następujące dane: imię, nazwisko, klasę. Pracę przynosimy do szkoły do dnia 11 marca do p. K. Kuczery lub p. R. Palińskiej
            2. KONKURS KULINARNY Przedmiotem konkursu jest upieczenie i udekorowanie okrągłego ciasta (ciastek) Wypieki przynosimy do szkoły w dniu 11 marca do p. K. Kuczery lub p. R. Palińskiej
            3. KONKURS NIESPODZIANKA Konkurs odbędzie się 14 marca. Prosimy o zgłoszenia do konkursu do dnia 13 marca do p. K. Kuczery lub p. R. Palińskiej
            Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursach, na laureatów 3 pierwszych miejsc w każdym konkursie czekają ciekawe i cenne nagrody!!! Fundatorem nagród jest Sklepik Uczniowski "Stonka".

          • Spółdzielnia Uczniowska „Stonka”

          • 9 lutego odbyło się zebranie członków Spółdzielni Uczniowskiej „Stonka”. Było to zebranie wyborcze. W głosowaniu tajnym wyłoniono zarząd w składzie: Szymon Kłonica - prezes, Gabriela Bryksy - viceprezes, Róża Sadkiewicz - viceprezes. Podczas spotkania podsumowano pracę sklepiku uczniowskiego za pierwsze półrocze, omówiono współpracę z samorządem uczniowskim oraz plany na kolejne miesiące. Nasza spółdzielnia liczy 18 członków. Wśród nich są przewodnicząca szkoły Antonina Pisek oraz przedstawiciel Młodzieżowej Rady Miejskiej w Wieliczce Małgorzata Luraniec.

          • Dzień Bezpiecznego Internetu

          • Internet jest medium, które ma na nas coraz większy wpływ. W niektórych sferach większy niż telewizja. Oprócz niekwestionowanych zalet niesie jednak ze sobą wiele zagrożeń.

            Dzień Bezpiecznego Internetu, odbywający się w Polsce od 2005 roku to doskonała okazja do uświadomienia sobie zagrożeń czyhających na nas w sieci Internet. W tygodniu poprzedzającym wydarzenie nauczyciele informatyki w starszych klasach przeprowadzili lekcje na temat takich zagrożeń jak: oszustwa i wyłudzenia, cyberprzemoc, nękanie, problemy psychospołeczne, w tym takich zjawisk jak phishing, ghosting, grooming, stalking. Z tej też okazji w naszej szkole odbył się konkurs.

            Osoby, które zgłosiły w nim swój udział dzieliły się swoją wiedzą na temat bezpieczeństwa w Internecie na różne sposoby, a były to: film, prezentacje multimedialne na temat uzależnienia, oszustw i cyberprzemocy, plakaty oraz ulotki z praktycznymi poradami, informujące o niebezpieczeństwach związanych z udostępnianiem danych osobowych oraz zachęcające do stosowania zasad netykiety.

            Celem konkursu było uświadomienie uczniom, że siedząc bez celu przed komputerem czy smartfonem zatrzymują się w rozwoju a także zachęcenie do bardziej pożytecznego spędzania wolnego czasu.

            Wyniki konkursu:

            I miejsce: Szymon Kłonica z klasy 6b

            II miejsce: Kornelia Momola z klasy 4b 

            III miejsce: Weronika Poplata z klasy 6a i Zuzanna Poplata z klasy 4b

            Wyróżnienia:

            Aleksandra Rusiecka z klasy 7b

            Filip Karczmarczyk z klasy 6a

            Serdecznie gratulujemy!

          • Warsztaty ze specjalistami ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących

          • W dniu 9 lutego w naszej szkole zostały zorganizowana warsztaty ze specjalistami ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących na ul. Tynieckiej w Krakowie. Uczniowie mieli okazję poznać specyfikę nauki i pracy nauczycieli w tym miejscu. Mogli zobaczyć krótki film z codziennego funkcjonowania dziecka w takim miejscu, zobaczyć podręczniki szkolne i pomoce dydaktyczne dla dzieci niewidomych lub niedowidzących, posłuchać historii nauczyciela w tym ośrodku, który jest osobą niewidomą. Uczniowie zobaczyli także pomoce dydaktyczne napisane alfabetem Braille’a, jak również dużo różnych multimedialnych udogodnień w codziennym funkcjonowaniu osób niewidomych. Spotkania te miały na celu przybliżyć tematykę funkcjonowania osób z taką niepełnosprawnością i uwrażliwiać na pomoc i tolerancję jak równy empatię wobec nich. Podczas warsztatów zostały przekazane wszystkie kartki świąteczne- sensoryczne oraz książeczki dotykowo - sensoryczne wykonane przez uczniów naszej szkoły, które mają służyć jako pomoce dydaktyczne.

            Za wsparcie w przygotowaniu tego przedsięwzięcia, ufundowanie nagród w konkursie na książeczkę sensoryczną składamy serdeczne podziękowania Dyrekcji Szkoły jak również Szkolnemu Klubowi Przedsiębiorczości "Stonka" z p. R. Palińską na czele.

            Organizatorzy Alicja Kość-Bryndal Sylwia Pikula

          • Wycieczka do Muzeum Przyrodniczego klasy 1 "B"

          •  

            Celem wycieczki było zwiedzanie muzeum, zdobycie i rozwijanie umiejętności dotyczących rozpoznawania różnych gatunków zwierząt, ale także uwrażliwianie dzieci od początku edukacji na potrzeby środowiska i na to, jak wiele w tej kwestii zależy od samego człowieka. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach - " Zwierzęta zimą z nami nie zginą – czyli o przystosowaniach zwierząt do zimy". W ramach których zrobili dzwonek ziarnowy dla ptaków. Przewodnik przybliżył dzieciom najciekawsze ekspozycje. W bardzo interesujący sposób opowiadał o gatunkach i środowisku życia zwierząt, ptaków i ssaków. Dużą atrakcją dla dzieci okazały się patyczaki, które mogli potrzymać na ręcę lub głowie :)

          • 4 C w WOMAI

          • W dniu 6 lutego 2024 klasa 4c pojechała na wycieczkę do Centrum Nauki i Zmysłów. Uczniowie dzięki eksperymentom naukowym, dowiedzieli się, jakie reguły rządzą światem wokół nas. Czy dźwięk może mieć swój własny kształt? A cień, jakiego jest koloru?

            Jak przy pomocy zwykłych okularów odwrócić świat do góry nogami? 

            Odpowiedzi na te i wiele innych nurtujących nas pytań poszukaliśmy w tym ciekawym Centrum.

            Spróbowaliśmy także wykreować świat własnymi rękoma, a dzięki magicznemu piaskowi zmieniającemu kolory stworzyliśmy góry, jeziora, doliny… 

          • Klasy IV i V na języku polskim

          • Podczas omawiania lektur uczniowie klas V i VI wykorzystują zaproponowane przez nauczyciela aktywne formy pracy. Dlatego na lekcjach języka polskiego pojawiły się już lapbooki, kostki story cubes, komiksy, nietypowe plany wydarzeń... Uczniowie chętnie pracują i podejmują kolejne wyzwania, a dzięki temu treść przeczytanych książek jest utrwalona. Zapraszamy do galerii zdjęć!

          • POSZUKIWANY!!!! POSZUKIWANA!!!!

          • Uczniowie klas szóstych poznawali przedstawicieli mięczaków w niecodzienny sposób. Tworzyli za nimi LISTY GOŃCZE. Opisywali cechy szczególne ściganego np. kształt muszli, kolor, liczbę ramion, czułki, wielkość. Oskarżali mięczaki miedzy innymi za: szczególne okrucieństwo wobec krewetek, zjadanie niewinnych skorupiaków, rozbój z bronią, kradzież muszli koledze lub przywłaszczenie sobie jaj koleżanki Barbary. Oskarżenia dotyczyły też napadu na małe rybki wracające z przedszkola i uprowadzenie przegrzebków. Trzeba przyznać, że wykazali się dużą kreatywnością.

          • Mistrzowie anatomii

          • Nowa galeria Mistrzowie anatomii została dodana do albumu fotograficznego

            Uczniowie klas czwartych zgłębili już najważniejsze zakamarki ludzkiego ciała. Tworzyli modele układu oddechowego, mierzyli obwód klatki piersiowej podczas wdechu i wydechu. Nazywali kości i stawy, a później korzystając                 z różnych plansz uzupełniali kartę pracy. Szkielet kontur

            Ulubionym zajęciem na przerwach, szczególnie dla chłopców,  jest gra               w tenisa stołowego. Z rakietką trudno się im rozstać nawet na lekcji. Zatem po krótkiej rozgrzewce przy stole musieli ułożyć etapy pracy układu nerwowego                i zrozumieć, jak to się dzieje , że odbijają piłeczkę, jaką rolę w tym wszystkim odgrywa mózg i nerwy.  Paletka i piłeczka do tenisa stołowego z wypełnieniem pełnym      Mózg z wypełnieniem pełnym

            Czwartoklasiści poznali również budowę ucha, oka      Ucho konturOko z wypełnieniem pełnym         , lokalizowali kubki smakowe na języku, a przy soku z cytryny miny mieli nietęgie.

            Czas rozstać się z anatomią człowieka, wrócą do niej w klasie siódmej.

          • Ruszyły przygotowania do V Międzyszkolnej Debaty Oksfordzkiej

          • Uczniowie naszej szkoły, dla których trudna sztuka debaty jest wyzwaniem i okazją do rozwoju umiejętności retorycznych, z pasją zaangażowali się dziś w warsztaty prowadzone przez Panią Gabrielę Klimczyk, od lat związaną z Krakowskim Stowarzyszeniem Mówców. A przed nami jeszcze cykl wykładów i ćwiczeń, a przede wszystkim dużo samodzielnej, niełatwej pracy nad dobrą strategią naszej drużyny w nadchodzącej V Międzyszkolnej Debacie Oksfordzkiej.

          • Konkurs na książeczkę sensoryczną

          • Dzisiaj, w ramach jeszcze utrzymującej się atmosfery świąteczno-zimowej, został rozstrzygnięty konkurs na wykonanie książeczki dotykowo - sensorycznej o tematyce zimowej, świątecznej lub adwentowej.

            Książki będą przekazane niedowidzącym i niewidomym dzieciom z Zespołu Szkół i Placówek  „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” w Krakowie, na ul. Tynieckiej, w ramach ogólnopolskiego projektu, do którego przystąpiliśmy w szkole: "Każdy inny - wszyscy równi".

            Książki te mogły być wykonane, wraz z rodzicami, techniką dowolną. Prace konkursowe były przepiękne, ciekawe i kreatywne, przerosły najśmielsze oczekiwania organizatorów.

            Konkurs zorganizowały:

            Alicja Kość-Bryndal, Sylwia Pikula