• Strona główna
  • https://sspsledziejowice.edupage.org/a/deklaracja-dostepnosci?eqa=dGV4dD10ZXh0L3RleHQ1MSZzdWJwYWdlPTM%3D
  • Wydarzenia
          • "Ujęło nas doskonałe przygotowanie retoryczne drużyny, która była dzisiaj wybitna pod tym względem i trzeba sobie to otwarcie powiedzieć!" - tak o naszej szkolnej drużynie mówili po wygranej przez nas debacie sędziowie V Międzyszkolnej Ligii Debat Oksfordzkich

          • Po prawie dwóch miesiącach intensywnych przygotowań, wykładach, warsztatach, spotkaniach przyszła pora, aby zdobytą wiedzę i umiejętności wprowadzić w czyn i wykorzystać w debatach. W piątek, 8 marca, na scenie Wielickiej Mediateki stanęło 8 drużyn ze szkół podstawowych naszej gminy. Tezy, nad którymi debatowali nie były łatwe, ale jak zawsze młodzież zaskakiwała nas tego dnia niejednokrotnie.

            Nasza drużyna z wielkim zaangażowaniem przygotowywał swoje mowy, pracowała nad linią argumentacyjną i kontrargumnetacyjną oraz pieczołowicie ćwiczyła umiejętności, które sędziowie z Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców tak podsumowali po wygranej przez nas debacie:

            "To była najlepsza debata dzisiejszego dnia (...). Ujęło nas doskonałe przygotowanie retoryczne drużyny, która była dzisiaj wybitna pod tym względem i trzeba sobie to otwarcie powiedzieć. Także pod kątem dużej umiejętności responsywności, kontrargumentacji, odpowiadania na to, co się dzieje w debacie."

            Sukces w I etapie debat wywalczyli nam uczniowie klasy 8a - Zuzanna Jarzyna, Adam Mazgaj, Szymon Panuś i Wiktoria Zdebska, ale równie ważną rolę pełnili - Emilia Batko, Marcel Drzewosz, Piotr Róg oraz Anna Szewczyk, którzy byli gotowi do zastąpienia pierwszych mówców, gdyby była taka potrzeba. Dziękujemy także Krzysztofowi Jaraczowi, Wiktorii Pieprzycy oraz Sebastianowi Zajadlikowi, których wsparcie na każdym etapie przygotowań było nieocenione. Cieszyła nas też obecność uczniów klasy 7b, którzy być może będą repreznetować naszą drużynę w przyszłym roku.

            Do występu w I etapie ligii debat przygotowała naszą młodzież Pani Wioletta Mardyła, która - jak sama podkreśla - zrobiła to z wielką przyjemnością.

             

          • KONKURS "CHROMOSOMNIAKI"

          • Jest taki dzień, kiedy bez wahania można założyć dwie różne skarpetki. To 21 marca, kiedy przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Data 21 marca nie jest przypadkowa - nawiązuje bowiem do dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów u osób z zespołem Downa. Symbolem tego dnia są kolorowe skarpetki nie do pary, nawiązują do "niedopasowania genotypowego, ale i społecznego, z jakim borykają się osoby zmagające się z zespołem Downa".

            Z tej okazji zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie i przygotowania własnego CHROMOSOMNIAKA.

            Zachęcamy też aby 21.03 założyć dwie różne skarpetki. Niech ten dzień będzie świętem radosnym, a życie osób z zespołem Downa, barwne i szczęśliwe.

             

            REGULAMIN KONKURSU

          • DRZEWO RECENZJI-WARTO CZY NIE WARTO PRZECZYTAĆ...

          • Zapraszamy do kolejnej edycji konkursu organizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie i Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Oddział w Krakowie.

            Przedmiotem Konkursu jest napisanie recenzji dowolnej książki dla dzieci i młodzieży.

            W tym roku mottem przewodnim konkursu jest cytat z utworu „Preludium” Czesława Jankowskiego: „Na listku róży dzieje zwykłej treści opiszę, …….”.

            Zapraszamy do udziału w konkursie. Chętne osoby bardzo prosimy o oddawanie prac nauczycielom języka polskiego lub do biblioteki do 22 marca.

          • Dzień Kobiet

          • Z Okazji Dnia Kobiet chłopcy w świetlicy podarowali dziewczynkom własnoręcznie zrobione bukieciki kwiatów. Wszystkim dziewczynkom życzymy dużo radości na co dzień☺️

          • Jak uczymy się o tkankach?

          • Tkanki roślinne to niełatwy temat. Jak z nimi oswajali się uczniowie? Oglądali je pod mikroskopem, sami szukali o nich informacji, sprawdzali czy faktycznie tkanka przewodząca pełni swoją rolę. Doświadczenie z kapustą wyjątkowo się im udało. Na koniec musieli się jeszcze wcielić w rolę tkanki i biorąc pod uwagę jej cechy budowy oraz funkcje napisać CV.  Trzeba było wybrać stanowisko, o które ubiega się tkanka w organizmie rośliny, zdecydować o preferowanej lokalizacji ( wewnątrz czy na zewnątrz), wykazać się kluczowymi kompetencjami i motywacją do pracy).

            Okazało się, że da się połączyć doradztwo zawodowe z biologią.  

          • MODELE BEZKRĘGOWCÓW

          • Uczniowie klasy 6a i 6b na podsumowanie zdobytej wiedzy o bezkręgowcach wykonali ich modele. Prace powstały z przeróżnych materiałów: włóczki, styropianu, masy solnej, gliny, plasteliny, modeliny, drutów. Na modelach musieli opisać i zaznaczyć odpowiednie części ciała. Najwięcej pojawiło się stawonogów. Wśród nich przedstawiciele skorupiaków: krab, rak; owadów: biedronka, pszczoła, ważki, motyle i dwa patyczaki (druciany i faktycznie „patykowy”) oraz pajęczaki: kilka pająków, okazały kleszcz i dwa skorpiony – jeden z drucików, a drugi jako wydruk z drukarki 3D. Wśród mięczaków zawitały ślimaki, małże (nawet z perłą). Dwie dżdżownice (jedna z żelek) reprezentowały Pierścienice. Wszystkiego pilnował długaśny tasiemiec. Szóstoklasiści wykazali się niezwykłą pomysłowością, a ich prace podziwiają teraz koledzy i koleżanki i to nie tylko z młodszych klas.


             

          • Wycieczka klasy 1 "B" do Muzeum Żywych Motyli

          • Podczas wycieczki do Muzeum Żywych Motyli uczniowie mieli okazję wziąć udział w nietypowej lekcji przyrody. Podczas której zobaczyli wiele okazów motyli, papużki, pająka oraz jaszczurkę. Pani przewodnik opowiedział uczniom o cyklu życia motyla oraz tłumaczył jak należy się zachować, aby dotknąć motyla nie robiąc mu krzywdy. Motyle same często siadały na dzieciach sprawiając wiele radości.

             

          • Ogólnokrakowski konkurs układania grupowego puzzli na czas

          • 1 marca, podczas targów Book Game w Krakowie, odbył się ogólnokrakowski konkurs układania grupowego puzzli na czas. Uczniowie z naszej Szkoły wzięli udział w tych rozgrywkach. Rywalizowało ze sobą 10 czteroosobowych drużyn. Każdy uczeń otrzymał od Szkolnego Sklepiku "Stonka" obwarzanka oraz wodę mineralną, a na miejscu czekały na uczestników nagrody - puzzle 500 elementów.
            Pierwsze miejsce z czasem 49min 30s zajęła drużyna w składzie: Alan Gawlik, Sebastian Hnatuśko, Szymon Stafiński i Adam Banat.
            Na miejscu drugim stanęła drużyna w składzie: Szymon Flak, Krzysztof Wrzosek, Ksawery Materna i Kacper Buchała.
            Miejsce trzecie zajęły: Martyna Miękina, Julia Wójs, Jagoda Sznajder i Leila Khamin.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! 

            Ogromne podziękowania należą się Pani Annie Dyl, która zajęła się organizacją tego wydarzenia, Radzie Rodziców za pokrycie kosztów wyjazdu oraz sklepikowi Szkolnemu "Stonka" za przekazanie prowiantu dla naszych uczestników.

          • Odkrywanie przez działanie na świetlicy

          • W świetlicy szkolnej w I półroczu bieżącego roku szkolnego realizowano cykl zajęć pod hasłem: „Odkrywanie przez działanie – doświadczenia, eksperymenty, obserwacje przyrodnicze”. Mając w założeniu, że nauczanie przez działanie daje najlepsze efekty, raz w tygodniu uczniowie mieli możliwość wykonania pod okiem i wg instrukcji nauczyciela jednego doświadczenia. Dzięki nim pogłębiali wiedzę o świecie przyrody, rozbudzali w sobie ciekawość poznawczą, rozwijali umiejętność obserwacji i współpracy w grupie. W ramach zajęć uczniowie m.in. założyli hodowlę kryształków soli, łowili kostki lodu za pomocą sznurka, sprawdzili doświadczalnie po co nam mydło, użyli świecy jako pompy wodnej, zrobili lampę wulkaniczną oraz super mocne bańki mydlane. Kolejne eksperymenty już w II semestrze ;)  

          • Dzień Liczby Pi

          • 14 marca (czwartek) w naszej szkole odbędą się obchody Światowego Dnia Liczby Pi. Liczba Pi jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych. Data 14 marca nie została wybrana przypadkowo, a wprost przeciwnie z powodu skojarzeń z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby Pi. Data „14 marca” zapisywana jest w USA, jako „3.14”, dlatego dużo amerykańskich szkół obchodzi wtedy święto matematyki tzw. Pi Day. Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego i Alberta Einsteina.

            Obchody w naszej szkole będą miały formę trzech konkursów, do udziału w których serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów klas IV-VIII
            1. KONKURS PLASTYCZNY Przedmiotem konkursu jest wykonanie pracy plastycznej „Portret Einsteina”. Praca powinna być wykonana własnoręcznie. Technika wykonania pracy dowolna Format pracy A4 lub A3, praca płaska. Każdy z uczestników konkursu może zgłosić tylko 1 pracę. Pod pracą należy umieścić następujące dane: imię, nazwisko, klasę. Pracę przynosimy do szkoły do dnia 11 marca do p. K. Kuczery lub p. R. Palińskiej
            2. KONKURS KULINARNY Przedmiotem konkursu jest upieczenie i udekorowanie okrągłego ciasta (ciastek) Wypieki przynosimy do szkoły w dniu 11 marca do p. K. Kuczery lub p. R. Palińskiej
            3. KONKURS NIESPODZIANKA Konkurs odbędzie się 14 marca. Prosimy o zgłoszenia do konkursu do dnia 13 marca do p. K. Kuczery lub p. R. Palińskiej
            Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursach, na laureatów 3 pierwszych miejsc w każdym konkursie czekają ciekawe i cenne nagrody!!! Fundatorem nagród jest Sklepik Uczniowski "Stonka".

          • Spółdzielnia Uczniowska „Stonka”

          • 9 lutego odbyło się zebranie członków Spółdzielni Uczniowskiej „Stonka”. Było to zebranie wyborcze. W głosowaniu tajnym wyłoniono zarząd w składzie: Szymon Kłonica - prezes, Gabriela Bryksy - viceprezes, Róża Sadkiewicz - viceprezes. Podczas spotkania podsumowano pracę sklepiku uczniowskiego za pierwsze półrocze, omówiono współpracę z samorządem uczniowskim oraz plany na kolejne miesiące. Nasza spółdzielnia liczy 18 członków. Wśród nich są przewodnicząca szkoły Antonina Pisek oraz przedstawiciel Młodzieżowej Rady Miejskiej w Wieliczce Małgorzata Luraniec.

          • Dzień Bezpiecznego Internetu

          • Internet jest medium, które ma na nas coraz większy wpływ. W niektórych sferach większy niż telewizja. Oprócz niekwestionowanych zalet niesie jednak ze sobą wiele zagrożeń.

            Dzień Bezpiecznego Internetu, odbywający się w Polsce od 2005 roku to doskonała okazja do uświadomienia sobie zagrożeń czyhających na nas w sieci Internet. W tygodniu poprzedzającym wydarzenie nauczyciele informatyki w starszych klasach przeprowadzili lekcje na temat takich zagrożeń jak: oszustwa i wyłudzenia, cyberprzemoc, nękanie, problemy psychospołeczne, w tym takich zjawisk jak phishing, ghosting, grooming, stalking. Z tej też okazji w naszej szkole odbył się konkurs.

            Osoby, które zgłosiły w nim swój udział dzieliły się swoją wiedzą na temat bezpieczeństwa w Internecie na różne sposoby, a były to: film, prezentacje multimedialne na temat uzależnienia, oszustw i cyberprzemocy, plakaty oraz ulotki z praktycznymi poradami, informujące o niebezpieczeństwach związanych z udostępnianiem danych osobowych oraz zachęcające do stosowania zasad netykiety.

            Celem konkursu było uświadomienie uczniom, że siedząc bez celu przed komputerem czy smartfonem zatrzymują się w rozwoju a także zachęcenie do bardziej pożytecznego spędzania wolnego czasu.

            Wyniki konkursu:

            I miejsce: Szymon Kłonica z klasy 6b

            II miejsce: Kornelia Momola z klasy 4b 

            III miejsce: Weronika Poplata z klasy 6a i Zuzanna Poplata z klasy 4b

            Wyróżnienia:

            Aleksandra Rusiecka z klasy 7b

            Filip Karczmarczyk z klasy 6a

            Serdecznie gratulujemy!