Moduł NASZE SUKCESY został zmodyfikowany
NASZE SUKCESY
,,Kraków - czas okupacji 1939-1945”
Wystawę "Kraków – czas okupacji 1939–1945" mieszczącą się w dawnym budynku administracyjnym Fabryki Emalia Oskara Schindlera przy ul. Lipowej 4 zwiedzili uczniowie klasy VIB i VA.Wystawa jest opowieścią o Krakowie i losach jego polskich i żydowskich mieszkańców w czasie II wojny światowej, ale też o Niemcach – okupantach, którzy pojawili się tutaj 6 IX 1939 i brutalnie przerwali wielowiekową historię polsko-żydowskiego Krakowa. Wielka historia II wojny światowej krzyżuje się tu z życiem codziennym, życie prywatne – z tragedią, która dotknęła cały świat.Wojenną historię Fabryki Emalia i postać jej właściciela Oskara Schindlera przypomniał w 1993 roku film Stevena Spielberga ,,Lista Schindlera”. Jego postać oraz historie ocalonych przez niego krakowskich Żydów są przedstawione na wystawie jako część wojennej historii miasta. O bohaterskim czynie Oskara Schindlera przypomina jego gabinet, w którym znajduje się symboliczna „arka ocalonych” stworzona z tysięcy garnków przypominających te produkowane przez jego pracowników w czasie wojny.Wystawa ukazuje tragedię wojny ale też codzienność okupowanego Krakowa, utrwaloną w zwykłych przedmiotach, fotografiach, gazetach, dokumentach osobistych i urzędowych. Uczniowie wędrowali przez miasto: idąc wybrukowanymi ulicami wchodzili do fotografa, autentycznego fotoplastykonu działającego niegdyś przy ulicy Szczepańskiej, wsiadali do tramwaju, przez okna którego oglądali film z życia miasta, przechodzili przez ciasny labirynt getta ze znajdującym się w nim mieszkaniem żydowskim, by potem wraz jego mieszkańcami znaleźć się w obozie w Płaszowie. U fryzjera podglądali zamach na Koppego, a za chwilę, przez okno mrocznej piwnicy, obserwowali uliczną łapankę. Pięć kluczowych momentów dla historii miasta zostało oznaczonych przez „maszyny pamięci” – stemplownice, w których można odbić pieczęć związaną z danym wydarzeniem, zabierając ze sobą „dokument czasu”.
JUŻ LITERY ZNAMY I KSIĄŻKI CZYTAMY!
Pierwszoklasiści z kl. I B udowodnili, że lubią czytać i znają wiele bajek. Wykazali się świetną znajomością treści , co więcej-potrafili odgadnąć tytuł bajki po rekwizycie - wyjmowanym z ,,czarodziejskiego pudła” oraz jej fragmentach. Zajęcia przeprowadzone przez p. Annę Seweryn poprzedziły ceremonię pasowania na czytelnika, która odbyła się w bibliotece.
Gmine Uroczystości upamiętniające 224 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz uroczyste odsłonięcie odbudowanego Pomnika Odrodzenia Polski
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Gmine Uroczystości upamiętniające 224 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz uroczyste odsłonięcie odbudowanego Pomnika Odrodzenia Polski.
Święto Konstytucji 3 Maja
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Święto Konstytucji 3 Maja.
Sukces w Archidiecezjalnym Konkursie Plastycznym
"Ubogi duchem, bogaty sercem – mój ulubiony święty z Krakowa"
W dniu 16 kwietnia 2015 roku odbył się Diecezjalny Finał Konkursu Plastycznego.
Do etapu diecezjalnego wpłynęły 172 prace plastyczne. Jury z zadowoleniem przyznało, że prace reprezentowały wysoki poziom. W związku z tym zdecydowano, aby oprócz wyłonienia po pięciu laureatów z każdej grupy wiekowej, dodatkowo - w starszej grupie wiekowej - przyznać Grand Prix dla uczennicy 4b - Karoliny Kamisińskiej.
Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.
NASZE SUKCESY
Moduł NASZE SUKCESY został zmodyfikowany
SZLAKIEM RĘKODZIEŁA LUDOWEGO
Stowarzyszenie Nowa realizuje projekt pod nazwą SZLAKIEM RĘKODZIEŁA LUDOWEGO przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz Powiatu Wielickiego. Od kwietniu ruszyły zajęcia artystyczne w sześciu miejscowościach powiatu: Śledziejowicach, Węgrzcach Wielkich, Biskupicach, Gorzkowie, Szczygłowie i Suchorabie.
Projekt „Szlakiem Rękodzieła Ludowego” ma za zadanie umożliwienie szerszego dostępu do tworzenia lokalnej kultury zawartej w sztuce rękodzielniczej wśród dzieci i młodzieży. Poprzez organizację zajęć warsztatowych z zakresu ceramiki oraz robienia ozdobnych witraży i malowania na szkle, z wykorzystaniem różnorodnych technik uczestnicy poznają dziedzictwo kulturowe i historyczne regionu, w którym żyją. Projekt ma za zadanie skierowanie uwagi młodych ludzi oraz ich otoczenia na twórczy potencjał, jakim dysponują. Podczas warsztatów dzieci zdobędą nowe umiejętności artystyczne, manualne i techniczne. Wykonają prace w technice ceramiki, witrażu, malarstwa na szkle inspirując się, odwołując, a tym samym promując wśród środowiska lokalnego sztukę, rzemiosło i tradycje regionu. W czerwcu, zwieńczeniem projektu będzie zorganizowanie wystawy prezentującej wykonaną mapę regionu oraz dzieł powstałych podczas warsztatów artystycznych dostępnej dla lokalnej społeczności.
Zakładamy hodowle roślin w kąciku przyrody - klasa Ia
Już od pierwszych dni marca wszyscy uczniowie przygotowywali się na przyjście wiosny. W naszych klasach robiło się coraz bardziej radośnie i kolorowo, a w kącikach przyrody pojawiły się pierwsze wiosenne kwiaty. W naszej klasie został złożony kącik hodowli roślin, pojawiły się doniczki, ziemia i różnego rodzaju nasionka.
Zakładając hodowlę uczniowie poznali warunki jakie są potrzebne roślinom do życia, oglądali film edukacyjny "Co roślinom potrzeba do życia", a sianie i sadzenie sprawiło im ogromną radość. Dzieci zaangażowały się uczuciowo i codziennie pielęgnują roślinki. Wiele radości dostarcza codzienne obserwowanie wzrostu i podlewanie. Osobiste zaangażowanie pozwala uczniom łatwiej zrozumieć prawa przyrody i potrzebę jej ochrony. Swoje obserwacje notują w albumie hodowli roślin, gdzie zamieszczają swoje notatki oraz rysunki.
Życzymy udanych plonów. Przyroda jest sprzymierzeńcem rozwoju dziecka i warto w nią inwestować.
Wycieczka do Izby Regionalnej i Izby Leśnej
Uczniowie klasy Ia wybrali się na wycieczkę do Izby Regionalnej w Niepołomicach oraz do Izby Leśnej. Mieli okazję poznać elementy życia codziennego mieszkańców Niepołomic i okolic na przełomie XIX i XX wieku. Dowiedzieli się, jaka była droga od "ziarna do chleba", jaki był los dzieci wiejskich sprzed kilkudziesięciu lat, jak wyglądały domostwa i ich wyposażenie, stroje, narzędzia pracy. Zostali poczęstowani pysznymi rogalikami i sami mogli z ciasta drożdżowego zrobić własnego rogalika,
którego po upieczeni zabrali ze sobą.W Izbie Leśnej oglądali eksponaty fauny i flory z terenu Puszczy Niepołomickiej oraz gabloty i tablice tematyczne, przedmioty wykorzystywane do pracy w lesie. Wszyscy z zaciekawieniem oglądali okazy zwierząt, mogli sami pogłaskać futra zwierząt. Dowiedzieli się wielu nowych informacji dotyczących lasu, a także pracy leśnika.
Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa
W dniu 17 kwietnia uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych Powiatu Wielickiego wzięli udział w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, które odbyły się w Gdowie. W turnieju uczestniczyła także nasza szkoła.
Reprezentacja każdej szkoły podstawowej liczyła czterech uczniów /dwóch chłopców oraz dwie dziewczynki/ .
Eliminacje obejmowały test teoretyczny z wiedzy z zakresu bezpieczeństwa o ruchu drogowym oraz jazdę sprawnościową rowerem po torze przeszkód. Już od kilku lat jednym z elementów jest także konkurencja z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Nasza drużyna w składzie: Weronika Dziurdzia, Anna Słończyńska, Michał Malara i Filip Pyrczak zajęła V miejsce. Natomiast w klasyfikacji indywidualnej najlepszym okazał się Michał zajmując wśród uczniów szkół podstawowych I miejsce. Uczniów przygotowały nauczycielki - p. Małgorzata Wolak oraz p. Beata Różycka.
Serdecznie gratulujemy!
Sztafetowe biegi przełajowe
Jestem gałązką drzewa genealogicznego
III edycja gminnego konkursu Jestem gałązką drzewa genealogicznego przyciągnęła duże grono pasjonatów historii, tradycji i kolekcjonowania wspomnień rodzinnych. Wśród nich znalazło się grono uczniów naszej szkoły. Jury uhonorowało sześć pierwszych miejsc oraz przyznało cztery wyróżnienia. Gratulujemy Krzysiowi Świdrowi z klasy 1a zdobycia IV miejsca.
Zapraszamy do galerii:
Krzyś Świder, kl. 1a
Drzewo Życzliwości
W naszej szkole zakiełkowało ostatnio Drzewo Życzliwości.
Wierząc, iż jego pojawienie będzie zachętą dla naszych uczniów do życzliwszego zachowania się względem drugiego człowieka, oczekujemy na dalszy jego rozrost i obfite owoce.
NASZE SUKCESY
Moduł NASZE SUKCESY został zmodyfikowany
B… JAK BAJKA cd.
- 15 kwietnia pierwszoklasiści kontynuowali bajeczną tematykę, którą zaczęli bajkowym pokazem mody.Tym razem bawili się bajkowymi zagadkami oraz odgadywali tytuł baśni po wysłuchaniu jej fragmentu. Poradzili sobie doskonale! Ale to był tylko wstęp do CEREMONII PASOWANIA NA CZYTELNIKA! Po przejściu do biblioteki wysłuchali grzecznie informacji p.Anny Seweryn na temat szkolnej biblioteki i jej zbiorów .Przeczytali ,,prośby książki”- o poszanowanie i dobre traktowanie.Następnie zostali gęsim piórem pasowani na czytelników, obdarowani na pamiątkę kolorowymi zakładkami i włączeni w poczet czytelników. Każdy sześciolatek wypożyczył sobie książeczkę.
B… JAK BAJKA cd.
- 15 kwietnia pierwszoklasiści kontynuowali bajeczną tematykę, którą zaczęli bajkowym pokazem mody.Tym razem bawili się bajkowymi zagadkami oraz odgadywali tytuł baśni po wysłuchaniu jej fragmentu. Poradzili sobie doskonale! Ale to był tylko wstęp do CEREMONII PASOWANIA NA CZYTELNIKA! Po przejściu do biblioteki wysłuchali grzecznie informacji p.Anny Seweryn na temat szkolnej biblioteki i jej zbiorów .Przeczytali ,,prośby książki”- o poszanowanie i dobre traktowanie.Następnie zostali gęsim piórem pasowani na czytelników, obdarowani na pamiątkę kolorowymi zakładkami i włączeni w poczet czytelników. Każdy sześciolatek wypożyczył sobie książeczkę.
Z WIZYTĄ W MUZEUM LOTNICTWA POLSKIEGO
Klasy szóste pod opieką p. Anety Radlińskiej i p. Anny Seweryn 14 maja zwiedziły Muzeum Lotnictwa Polskiego, gromadzące eksponaty związane z historią rozwoju lotnictwa. Liczba eksponowanych obecnie statków powietrznych przekracza 200. Muzeum jest w posiadaniu 25 samolotów pochodzących z kolekcji Hermana Göringa, która przed wojną znajdowała się w berlińskich Deutsche Luftfahrt Sammlung (Niemieckich Zbiorach Lotniczych), Dowództwo Sił Powietrznych Szwecji przekazało do zbiorów muzeum samolot AJSF 37 Viggen.Jest eksponowany samolot TS-11 Iskra 1H 0730- w barwach Reprezentacyjnego Zespołu Akrobacyjnego Sił Powietrznych RP "Biało-Czerwone Iskry" oraz jedyny ocalały na świecie P.11c w czasie kampanii wrześniowej biorący udział w walkach. Uczniowie mogli również wejść na pokład śmigłowca, którym latał w Polsce Jan Paweł II.
NASZE SUKCESY
Moduł NASZE SUKCESY został zmodyfikowany
Zwycięski orle nasz leć - wyniki konkursu
Ponad 100 uczestników wzięło udział w pierwszej edycji konkursu zorganizowanego przez Muzeum Armii Krajowej "Zwycięski orle nasz leć". Nagrody były przyznawane w trzech kategoriach: plastycznej, literackiej i multimedialnej.
Patronat honorowy nad konkursem objęli: Jacek Majchrowski - prezydent Miasta Krakowa, Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Leszek Żukowski - Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK.
"Daję Wam ostatni rozkaz..." - ten przekaz Leopolda Okulickiego z 19 stycznia 1945 roku, w którym generał rozwiązuje Armię Krajową, stał się inspiracją do zorganizowania konkursu dla uczniów szkół podstawowych. Zadaniem dzieci było przedstawienie dalszych losów polskich żołnierzy, już po rozformowaniu struktur AK.
Na liście nagrodzonych znalazł się uczeń klasy VIa - Michał Malara, który otrzymał wyróżnienie w kategorii prac multimedialnych. Gratulujemy!
Prace konkursowe wykonali też inni uczniowie naszej szkoły: Wojciech Luraniec z klasy Va (praca w kategorii literackiej) oraz Filip Pyrczak z klasy VIb (prezentacja multimedialna).
Uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy oraz zapraszamy wszystkich we wrześniu na wystawę prac konkursowych w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.
Tegoroczna edycja konkursu była pierwszą, ale nie ostatnią - na początku 2016 roku zostanie ogłoszony temat przewodni kolejnej odsłony.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie