• Strona główna
  • https://sspsledziejowice.edupage.org/a/deklaracja-dostepnosci?eqa=dGV4dD10ZXh0L3RleHQ1MSZzdWJwYWdlPTM%3D
  • Wydarzenia
          • Uczta na Olimpie

          • Klasy piąte podsumowały na języku polskim swoje wiadomości mitologiczne. Każdy z uczniów miał wcielić się w rolę wcześniej wybranego boga greckiego oraz zaprezentować jego sylwetkę przed koleżankami i kolegami z klasy oraz zaproszonymi gośćmi. W trakcie prezentacji na dobre trwała uczta, podczas której „ bogowie” degustowali przysmaki kuchni greckiej. 

            Zarówno piątaki, jak i ich rodzice,stanęli na wysokości zadania w stworzeniu niesamowitych stylizacji swoim boskim dzieciom. Boskość biła od każdego ⚡ Był również nektar i ambrozja, bo cóż to za uczta bez pokarmów zapewniających nieśmiertelność 😉

          • Przedsiębiorcza klasa 7b!

          • 15 kwietnia klasa 7b udała się do Parku Trampolin w Krakowie, gdzie wzięła udział w cennej lekcji przedsiębiorczości połączonej z zabawą. Uczniowie pracowali w grupach nad stworzeniem swojej wizji parku trampolin, mając do dyspozycji dwa miliony złotych. Najlepsza okazała się grupa złożona z dziewczyn: Hanny Kołodziej, Amelii Piórkowskiej, Julii Koloch, Aleksandry Raciborskiej, Doroty Lizak oraz Anny Zarywskiej! Gratulujemy świetnej współpracy i celnych inwestycji! 

          • "Manggha" Muzeum Sztuki

          • W dniu 16.04.2024 r. klasa 4c miała okazję wybrać się do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie. Dzieci brały udział w zwiedzaniu muzeum oraz warsztatach. Podczas zwiedzania muzeum mogli podziwiać piękne dzieła sztuki, w tym unikatową wystawę drzeworytów z kolekcji Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego, gdzie doświadczyli, że jednym z głównych motywów tych dzieł są góry, a zwłaszcza szczyt Fuji. Zapoznani zostali również bliżej z kolelekcją "Hiroshige". Na warsztatach poznali stolicę Japonii - Tokio oraz kulturę i religię japońską. Uczestniczyli również w prezentacji połączonej z prelekcją o Japonii oraz w zajęciach ze sztuki origami, gdzie z zaciekawieniem tworzyli swoje prace według instrukcji. Największą atrakcją dla nich było origami, gdzie nauczyli się wykonywać hełm samuraja oraz lisa.

          • Sukcesy ucznia Ksawerego Harasima

          • Na odbywających się w dniach 13-14 kwietna 2024 r. we Wrocławiu Letnich Parapływackich Mistrzostwach Polski Juniorów KSAWERY HARASIM (VIb) zdobył 4 medale:

            -medal srebrny na dystansie 50 m stylem motylkowy

            -medal brązowy na dystansie 100 m stylem klasycznym

            -medal srebrny na dystansie 50 m stylem klasycznym

            -medal brązowy na dystansie100 m stylem motylkowym.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • Teatr Jednego Aktora - sukces naszej uczennicy!

          • Alicja Mastalska drugi rok z rzędu wywalczyła wysokie, II miejsce w kategorii: Turniej Jednego Aktora, na etapie powiatowym 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, który odbywa się co roku w Wielickim Centrum Kultury. Uczennica jest członkiem Szkolnej Grupy Teatralnej i wraz z nią również osiąga sukcesy. Tym razem, podobnie jak rok temu, postanowiła spróbować swoich sił w występie indywidualnym i poszło jej świetnie! 

            Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Rodziców Alicji, którzy wspierają ją w rozwijaniu swojej pasji, są obecni na każdym jej indywidualnym występie, a także mają bezpośredni udział w sukcesie uczennicy, żywo angażując się w przygotowania ich córki do występu i pomagając jej w jego organizacji. 

          • Wycieczka klas drugich do Krakowa

          •   9 kwietnia klasy drugie pojechały do Krakowa. Zaczęliśmy od wizyty w Filharmonii. Pan Mateusz Kluza zapoznał dzieci z historią tej instytucji i sylwetką patrona - Karola Szymanowskiego. Wzięliśmy też udział w próbie orkiestry i warsztatach muzycznych. 

               Następnie, korzystając z pięknej pogody, wybraliśmy się na spacer na wzgórze wawelskie. Atrakcją było spotkanie z ziejącym ogniem legendarnym smokiem wawelskim. Przed jego pomnikiem wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

               Ostatnim punktem programu były warsztaty w Krakowskiej Manufakturze Czekolady. Uczniowie poznali historię powstania czekolady oraz samodzielnie wykonali smakowite pralinki. 

               Wycieczka wzbogaciła wiedzę dzieci oraz dostarczyła ciekawych wrażeń.

          • Uczniowie klasy VIb na Zielonej Szkole w Sidzinie w Beskidzie Żywieckim

          • Wspaniała pogoda sprzyjała uczniom w poznawaniu malowniczej okolicy. Na terenie lokalnego skansenu wzięli udział w Quescie dotyczącym historii Sidziny. W ramach warsztatów artystycznych stworzyli własnoręcznie Rainmakery – instrumenty muzyczne imitujące dźwięki deszczu a także ozdabiali ceramikę. Uczniowie integrowali się podczas leśnych wycieczek, gier zespołowych na boiskach oraz wspólnych wieczorów. 

          • Ekonomia na co dzień – sukces naszego ucznia!

          • Uczniowie klas 7-8 biorą udziału w ogólnopolskim programie „Ekonomia na co dzień”, poprzez udział w konkursach z dziedziny ekonomii. Zagadnienia programu dotyczą elementarnych pojęć ekonomicznych, np. podaż, popyt, koszt alternatywny, budżet. Uczniowie uczą się m.in.: kreowania własnego wizerunku, gospodarowania posiadanymi zasobami, zarządzania czasem, planowania i konsekwentnego realizowania wyznaczonych celów, przewidywania skutków własnych działań, gospodarowania finansami, oszczędzania i lokowania środków finansowych, sporządzania budżetu osobistego, budżetu przedsięwzięcia, bezpiecznego korzystania z usług banku, korzystania z praw konsumenta. Planują własną karierę zawodową poprzez wytyczanie ścieżki edukacyjnej i przekonują się o istnieniu zależności między sukcesem w życiu zawodowym, a wykształceniem, kreatywnością i umiejętnością dostosowania się do zmieniającej się struktury rynku pracy.

            W internetowym ogólnopolskim konkursie „Bezpieczny konsument” w gronie 25 laureatów znalazł się Adam Mazgaj z klasy 8a. Gratulujemy!!!

          • Dyktando biegane

          • Uczniowie klas 5 i 6 przekonali się, że nauka ortografii nie musi być trudna. Połączenie nauki z zabawą na świeżym powietrzu, to świetna motywacja do zdobywania wiedzy. Zasady bieganego dyktanda są proste: uczniowie mają za zadanie podbiec do tekstu dyktanda zawieszonego w różnych punktach boiska , zapamiętać jak najwięcej, a następnie wrócić do swojej ławki i wpisać do zeszytu to, co zapamiętali. Okazało się, że nie tak łatwo zapamiętać tekst najeżony pułapkami ortograficznymi. Dyktanda ruchowe mają za zadanie rozwinąć umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz spostrzegawczość. Zmuszają do aktywności fizycznej i wywołują sporo śmiechu. Taki sposób utrwalenia zasad ortograficznych bardzo się wszystkim spodobał.

          • Nasi uczniowie Mistrzami V Międzyszkolnej Ligi Debat Oksfordzkich!

          • 4 kwietnia odbyły się półfinały i finał V Międzyszkolnej Ligi Debat Oksfordzkich w wielickiej Mediatece.

            Nasza drużyna złożona z uczniów klasy 8a, w składzie: Adam Mazgaj, Wiktoria Zdebska, Szymon Panuś, Zuzanna Jarzyna, prowadzona przez Panią Wiolettę Mardyłę, wywalczyła tytuł Mistrza Międzyszkolnej Ligi Debat Oksfordzkich.

            Trzeba też zauważyć, że praca nad przygotowaniem strategii drużyny odbywała się zespołowo, gdzie równie ważną rolę, co pierwszy skład mówców, pełnili: Emilia Batko, Marcel Drzewosz, Anna Szewczyk oraz Piotr Róg. Nie bez znaczenia była też obecność Krzysztofa Jaracza, Wiktorii Pieprzycy, Sebastiana Zajadlika, a na ostatniej prostej również Nikoli Brzezowskiej oraz Alana Natanka. Wszyscy oni wnieśli do projektu cenne wartości, stawiając pytania krytyczne, motywując i wspierając drużynę.

            W półfinale zwyciężyliśmy ze Szkołą Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 w Wieliczce, broniąc tezy: "Należy wprowadzić "projektowy piątek" w całej Polsce, a w finale obaliliśmy argumenty wysuwane przez przedstawicieli Szkoły Podstawowej nr 2, debatując nad tematem: "Rodzice powinni zniechęcać dzieci do aspirowania do nierealistycznych marzeń, takich jak zostanie najlepszym piłkarzem na świecie lub pierwszym człowiekiem na Marsie."

            Warto wspomnieć o niezwykle ważnych walorach edukacyjnych płynących z udziału naszych uczniów w debacie. Przygotowując się do trudnej sztuki debatowania, uczniowie ćwiczą umiejętność argumentacji i kontrargumentacji, tak ważnej, choćby z punktu widzenia jednego z najważniejszych zadań na Egzaminie Ósmoklasisty z języka polskiego, którym jest napisanie rozprawki, a jednocześnie tak potrzebnej w życiu codziennym tu i teraz, ale także w nie tak dalekiej przyszłości.

            Ponadto uczniowie doskonalą swoje umiejętności retoryczne, oratorskie oraz uczą się sposobów radzenia sobie ze stresem w czasie wystąpień publicznych. 

            Czas spędzony na przygotowaniach do debat był zdecydowanie złotym czasem dla szeroko pojętego rozwoju uczniów, a efekt w postaci zdobycia tytułu Mistrza Debat potwierdził, iż umiejętności wyżej opisane nasza drużyna prezentuje w stopniu najwyższym!

            Dziękujemy Rodzinom naszych zwycięzców, którzy wspierali ich w drodze po sukces i byli często pierwszymi słuchaczami przygotowanych mów. Wiemy, że nasi mówcy przygotowywali się z taką determinacją, że nie tylko oni znali swoje mowy doskonale, ale również członkowie ich rodzin. 

            Jesteśmy dumni i serdecznie gratulujemy zwycięstwa!

          • Góra grosza

          • W tym roku nasza szkoła przyłączyła się do akcji „Góra grosza”. W ramach zbiórki zebrano ponad 24 kg monet na kwotę 389,48 zł!! Dziękujemy!!!

          • PORANEK WIELKANOCNY

          • Dnia 26 III 24r. Klasy 1A, 2A i 3B przygotowały występ wielkanocny dla klas 0-3. Uczniowie zaprezentowali na scenie zwyczaje i obyczaje wielkanocne, zaśpiewali piosenki i przyśpiewki ludowe. Nie zabrakło również wielickiej Siudej Baby. Oddział przedszkolny wyrecytował świąteczny wiersz; wszyscy uczniowie zaśpiewali wspólnie piosenkę "Są takie święta raz do roku".

            Wręczone zostały również nagrody za udział w konkursie "Chromosomniaki".

            Klasy 1-3

            I miejsce - Oskar i Wiktor Woźniak

            II miejsce - Iga Cymler

            III miejsce - Filip Kudłek 

            Wyróżnienia: Julia Batko, Natalia Knet, Zofia Wrona

            Klasy 4-8

            I miejsce - Emilia Batko

            II miejsce - Małgorzata Grapa

            III miejsce - Lena Rielly

            Dziekujemy wszystkim za zaangażowanie. 

            Życzymy Pięknych Świąt!

          • Światowy Dzień Zespołu Downa

          • Kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z osobami z Zespołem Downa, dlatego też uczniowie naszej szkoły w pierwszy dzień wiosny ubrali dwie różne skarpetki. Celem akcji jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób wyposażonych w dodatkowy chromosom. 

            W naszej szkole z tej okazji został zorganizowany konkurs "Chromosomniaki" polegający na stworzeniu maskotki/kukiełki/pacynki, a także w wybranych klasach przeprowadzono warsztaty tematyczne poszerzające świadomość uczniów.

          • UKŁAD WYDALNICZY NA STACJACH

          • Tym razem siódmoklasiści trochę inaczej zgłębiali anatomię człowieka. Podzieleni na grupy, z kartą szyfrów, wystartowali na stacje zadaniowe. Musieli odgadnąć rebus - NEFRON, dopasować usuwane przez organizm substancje. Przyporządkować narządy układu moczowego na modelu , który warto wspomnieć wykonała jedna z uczennic. Rozwiązać krzyżówkę dotyczącą funkcji elementów układu moczowego, podpisać części nerki. Wspomagali się oczywiście modelami, planszami i podręcznikiem. Później trzeba było tylko odszyfrować poszczególne literki do hasła głównego – BIOLOG. Lekcja minęła w przyjemnej atmosferze, pełna ruchu i zdrowej rywalizacji. Natomiast na zakończenie działu, zamiast sprawdzianu, na lekcji wykonali lapbooki. Wykazali się w nich zarówno wiedzą, jak i kreatywnością.