Piękne witraże przedstawiające świętych i błogosławionych oświecają nas w kościołach kolorowym światłem, tak jak wiara, która przyświecała tym dostojnym postaciom w czasie ich pełnego heroiczności cnót życia. Postacie te są wyjątkowe. Nie trafiają się często w naszym najbliższym otoczeniu. W ostatnich 150 latach możemy ich wymienić zaledwie kilku: św. Brat Albert Chmielowski ur. w Igołomii, św. siostra Faustyna swój nowicjat i postulat odbywała w Łagiewnikach, św. Maksymilian Kolbe - męczennik z Auschwitz, św. Zygmunt Gorazdowski urodzony w Sanoku, św. Józef Pelczar ur. w Korczynie koło Krosna- rektor UJ, św. Rafał Kalinowski z klasztoru w Czernej koło Krzeszowic, św. Józef Bilczewski ur. w Wilamowicach koło Kęt.
27 kwietnia 2014 dołączył do nich Jan Paweł II, który sam wspominał, że święci mieli wielki wpływ na jego drogę życiową. W swojej książce „Dar i tajemnica” wymienia: św. Jana od krzyża –„W pewnym okresie zastanawiałem się nawet, czy nie powinienem wstąpić do Karmelu”, św. brata Alberta –„dla mnie jego postać miała znaczenie decydujące, ponieważ w okresie mojego własnego odchodzenia od sztuki, od literatury i od teatru, znalazłem w nim szczególne duchowe oparcie i wzór radykalnego wyboru drogi powołania”. Wspomina także: „Gdy przekraczałem granicę parafii w Niegowici, uklęknąłem i ucałowałem ziemię. Nauczyłem się tego gestu chyba od Św. Jana Marii Vianneya” oraz w innym miejscy książki pisze: „Pochodzenie owego „Totus Tuus” bierze początek właśnie od św. Ludwika Marii Grignion de Montfort”. Za przykładem św. siostry Faustyny Jan Paweł II stał się apostołem miłosierdzia.
Mamy to szczęście, że mieszkamy w okolicach, w których żył, przebywał lub odwiedzał święty naszych czasów - Jan Paweł II. Wielu z nas ma wzruszające wspomnienia i pamiątki ze spotkań z papieżem. Byliśmy uczestnikami Jego pielgrzymek i Światowych Dni Młodzieży. Starsze pokolenie pewnie pamięta wizytacje biskupa Wojtyły w naszych parafiach. Trzeba o tym opowiadać. Ponieważ byliśmy świadkami tych wydarzeń, to na nas ciąży obowiązek przekazania zasług i nauczania Ojca Świętego przyszłym pokoleniom.
Świadomi tego obowiązku nauczyciele szkoły im. Ojca św. Jana Pawła II w Śledziejowicach zorganizowali Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Papieżu Janie Pawle II. Patronat nad konkursem objęli: burmistrz MiG Wieliczka Artur Kozioł oraz proboszcz parafii Strumiany ks. Józef Marek. Konkurs miał na celu stworzenie możliwości poszerzenia i sprawdzenia wiedzy o życiu, i nauczaniu naszego papieża, odkrycie bogactwa Jego nauczania, skłonienie młodych ludzi do refleksji nad swoim życiem oraz zachęcenie do rozwijania własnej osobowości.
W finale konkursu, który odbył się w dniu 17 maja wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych z Śledziejowic oraz Węgrzc Wielkich. W kategorii quizu wiedzy z biografii papieża wzięło udział 19 uczniów. I miejsce zajęła Alicja Książek, II miejsce Justyna Koza, III miejsce Dominik Lizak. W kategorii prezentacja multimedialna na temat „Jan Paweł II i święci XX wieku” komisja oceniła 7 prac. I miejsce zajął Karol Wadas, II miejsce ex aequo Barbara Andruchowicz i Szymon Kłonica, III miejsce zajęła Natalia Satora. Przyznano także wyróżnienia dla Tomasza Stokłosy, Natalii Pytel oraz Bartosza Satory.
Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia ufundowane przez spółkę Kopalnia Soli „Wieliczka”. Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy.
W imieniu organizatorów
Tomasz Paliński