• Strona główna
  • https://sspsledziejowice.edupage.org/a/deklaracja-dostepnosci?eqa=dGV4dD10ZXh0L3RleHQ1MSZzdWJwYWdlPTM%3D
  • Wydarzenia
          • 5a na kręglach

          • 25 października uczniowie klasy 5a wzięli udział w wycieczce na kręgle. Celem wycieczki była integracja uczniów oraz zacieśnianie relacji koleżeńskich. Uczniowie mieli możliwość aktywnego spędzenia wolnego czasu. Uczyli się zdrowej rywalizacji a współzawodnictwo na torze wiązało się ze świetną zabawą.

          • Wycieczka klas czwartych do Lanckorony

          • 24 października uczniowie klas 4a, 4b oraz 4c wzięli udział w wycieczce do jednej z najbardziej urokliwych wsi w Małopolsce, do Lanckorony. Wycieczka rozpoczęła się na pięknym rynku otoczonym zabytkowymi, drewnianymi domami, dzięki którym wszyscy mogli przenieść się w czasie o wiele lat wstecz. Uczniowie zostali tam zapoznani z ciekawą historią miasteczka oraz z najważniejszymi miejscami w Lanckoronie. Następnie rozpoczęła się gra terenowa, której celem była nie tylko dobra zabawa, ale też poznanie kilku tajemnic malowniczej miejscowości. Później uczniowie udali się na spacer, którego celem była „Zagroda Ławeczki” - cudowne, edukacyjno-rekreacyjne miejsce na mapie Lanckorony. Miejsce, w którym absolutnie nikt nie może się nudzić. Tam na dzieci czekał smaczny piknik i ciekawe kąciki kreatywności, w których można było odkryć radość z tworzenia najrozmaitszych przedmiotów z drewna czy też pięknych, kolorowych pomponów. Uczniowie mogli również spędzić miło czas grając na instrumentach, jak również podczas zabaw na łące grając w piłkę i badmintona.

          • Ślubowanie klas pierwszych

          • Dnia 23 X 2023r. uroczyście przyjęliśmy do społeczności szkolnej klasy pierwsze. Uczniowie zatańczyli poloneza, wzorowo zaprezentowali program artystyczny i złożyli przysięgę przed sztandarem szkoły. Wszyscy zostali oficjalnie pasowani na ucznia przez Panią Dyrektor. Życzymy Wam, abyście byli szczęśliwi w naszej szkole i z ciekawością zdobywali nowe wiadomości oraz umiejętności.

          • Klasy piąte na Wawelu

          • W październiku klasy 5a i 5b wzięły udział w lekcjach muzealnych na Wawelu. Zajęcia odbyły się w salach wystawy Wawel Zaginiony oraz w rezerwacie archeologicznym. Celem zajęć było przybliżenie najdawniejszych dziejów wzgórza wawelskiego, jego budowli obronnych, rezydencjonalnych i kościelnych. Dzięki zabytkom i wykopaliskom archeologicznym prezentowanym na wystawie uczniowie poznali rolę archeologa i historyka w badaniu dawnych dziejów.

          • Wycieczka klasy 4c i 5b do Krakowa

          • W ramach współpracy z Biblioteką w Wieliczce - Filia w Śledziejowice - klasy 4c i 5b zwiedzają Kraków z przewodnikiem. Tematem pierwszego spotkania było: "Średniowieczne życie i nie mycie". 

            W trakcie wycieczki uczniowie przenieśli się w czasie, do XIV-wiecznego Krakowa. Poznli jego tajemnice i mieszkańców, a także dowiedzieli się kim byli ludzie pracujący na rynku i co trzeba było zrobić, aby móc sprzedawać w Sukiennicach. Na co chorowali Krakusi i jak się leczyli oraz dlaczego nie dbali o swoją higienę osobistą. Wysłuchali opowieści o średniowiecznych królewskich relacjach i etykiecie na Wawelu. 

          • Wycieczka Wioski Świata IA i IC

          • Dnia 17 X 23r. odwiedziliśmy:  tradycyjną ghańską wioskę, peruwiańską chatę, indiańskie tipi, arktyczne igloo, mongolską jurtę oraz paupaski dom na palach. Wszystko to było możliwe dzięki odwiedzeniu interaktywnych Wiosek Świata w Krakowie. Uczniowie zobaczyli jak mieszka się w różnych miejscach na świecie oraz uczestniczyli w warsztatach pt. "Wśród Indian Ameryki Północnej".

          • SZKIELETORY opanowały SZKOŁĘ

          • Klasy VII swoją wiedzę o aparacie ruchu sprawdziły wykonując nieco inne zadanie niż zwykle. Niezastąpionym przyrządem na lekcji okazały się nożyczki. Uczniowie z zapałem wycinali elementy szkieletu, składali je, a następnie podpisywali kości. Na koniec zrobili sobie zdjęcie z ulubionymi szkieletorkami, a nazwali je nie byle jak: Pudzian, Furinka, Nożownik, Johny Bravo, Lostek, Stefan, Kerel, Leonardo. Klasa IIa na zajęciach kreatywności też postanowiła poznać budowę kości i zbudowała swoich kostków.

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • W piątek 13.10 odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W tym roku świętujemy 250 rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej- pierwszej w Polsce i Europie państwowej instytucji oświatowej. W tym dniu uczniowie kl. 0-3 wyrazili wdzięczność wszystkim nauczycielom  za trud włożony w nauczanie i wychowanie, a pracownikom szkoły złożyli najlepsze życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej wręczając im własnoręcznie wykonane laurki.

             

          • I miejsce w halowej piłce nożnej - Igrzyska Dzieci

          • Uczniowie z klas V i VI zajęli
            I miejsce
            w halowej piłce nożnej na Igrzyskach Dzieci.

            Zwycięski skład to:
            Szewczyk Kacper, Szewczyk Wojciech, Nawalany Alan, Stafinski Szymon, Zapiór Adam, Wójcik Jakub, Zemuła Jakub, Zemuła Antoni, Brzezawski Kajetan.

            Sedecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • Język polski nie musi być nudny...

          • Ortografia i gramatyka języka polskiego wcale nie musi być nudna. My już to wiemy! Może kojarzyć się z dobrą zabawą i zdrową rywalizacją.

            Uczniowie klas V zmagali się z ortografią...biegając. Ruch na świeżym powietrzu połączony z nauką to „Dyktando biegane”. Dzieci zostały podzielone na 4 zespoły. Każda grupa miała swoją kartkę z tekstem przyczepioną do drzewa. W każdej grupie byli tzw. biegacze, którzy mieli za zadanie podbiec do kartki z dyktandem, przeczytać zdanie, lub zdania, następnie podbiec do kolegi, koleżanki "pisarza" i podyktować jak największą ilość zapamiętanych wyrazów, zdań. "Biegane dyktando" wywołało wiele emocji i radości, a co najważniejsze – nauczyło współpracy. Największą trudnością okazało się „zapamiętywanie” tekstu.

            Natomiast uczniowie klas VI „walczyli” z rzeczownikiem i jego trudną odmianą. Pracując w grupach przygotowali gry planszowe, których tematem przewodnim była wspomniana część mowy. Ilość pomysłów, bogata szata graficzna plansz oraz zawartość merytoryczna, przerosła najśmielsze oczekiwania nauczyciela.

          • KARTY Z ZIELNIKA

          • Chętni uczniowie po zapoznaniu się w klasie piątej z królestwem roślin, na wakacyjnych szlakach, w ogrodzie, w parku czy w lesie zebrali i zasuszyli piękne okazy. Wykopali nawet ich systemy korzeniowe, zdobyli owoce co poniektórych drzew. Powstały przepiękne zielniki.

          • "Szkoły pełne talentów 2"

          • Nasza szkoła już po raz drugi bierze udział w akcji "Szkoły pełne talentów". W ubiegłym roku dzięki Państwa wsparciu udało się pozyskać instrumenty muzyczne, których uczniowie używali w czasie występu na Pikniku Rodzinnym naszej szkoły oraz gry logiczne i edukacyjne, które są wykorzystywane podczas różnych zajęć.

            Również w tym roku prosimy Państwa o wsparcie i przynoszenie talenciaków do naszej szkoły.

          • Wycieczka klas drugich do Nowego Wiśnicza

          • W drugiej połowie września uczniowie z klas 2a i 2b wzięli udział w wycieczce dydaktycznej do Nowego Wiśnicza. Najpierw uczniowie klasy 2a uczestniczyli w warsztatach rycerskich, podczas których wysłuchali barwnych historii o stanie szlacheckim, jego zwyczajach i problemach. Dzieci mogły zobaczyć, dotknąć, a nawet poczuć ciężar włóczni, mieczy, zbroi, tarcz bojowych. Żywa lekcja historii wzbudziła zainteresowanie, a ochotników do wykonywania różnych zadań nie brakowało. Później uczniowie zwiedzili pochodzący z XIV wieku wiśnicki zamek. Pani przewodnik opowiadała im o życiu magnaterii, ucztach, kuchni szlacheckiej. Klasa 2b uczestniczyła w równie ciekawych warsztatach alchemicznych. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Bochni i zjedliśmy pyszne lody. Wycieczka, pomimo deszczowej pogody, była bardzo udana.

          • Klasa 2a w terenie

          • Uczniowie klasy 2a biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Klasa w terenie”.  Głównym jego celem jest promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu i nauka przez obserwację, doświadczenie i kreatywne myślenie, a także rozwijanie sprawności grafomotorycznej uczniów. Od początku września uczniom udało się już zrealizować kilka zadań. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji😊

          • Wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Wieliczce

          • Serdecznie zapraszamy uczniów klas 4-8 do zgłaszania swoich kandydatur do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Wieliczce. Samorząd młodych jest organem o charakterze konsultacyjnym i doradczym. Inicjatywa ta daje wam szansę na podjęcie społecznych obowiązków, zaznajomienia się z ideą samorządności oraz poznania co to jest dobro wspólne i inetres publiczny w obszarach związanych ze sprawami młodych.

            Na zgłoszenia kandydatów czekamy do dnia 11 października w bibliotece lub przez e-dziennik u nauczycieli: p. Anny Rynkiewicz, p. Magdy Bajorek-Ciastoń, p. Marii Sierant. Osoby zainteresowane kandydowaniem prosimy o podejście do biblioteki celem odebrania odpowiednich dokumentów.

          • Nasi mali naukowcy

          • Piątoklasistom mikroskop nie jest obcy. Znają doskonale jego części i ich funkcje. Z zapałem przystąpili także do wykonania preparatu. Igłą preparacyjną ściągnęli kawałek skórki z liścia spichrzowego cebuli. Fakt troszkę oczka szczypały, ale efekt był wspaniały. Pracowali sumiennie. Każdy uczeń potrafi już obsługiwać podstawowy przyrząd biologa.

          • Zaciąg harcerski

          • Dzień dobry, 

            Nazywam się Mateusz Baran, jestem drużynowym 1 Śledziejowickiej Drużyny Harcerzy „Pełnia”. Drużyna należy do Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Chciałbym w tej wiadomości w skrócie nakreślić nasze funkcjonowanie, aby Państwo mogli się zapoznać z naszymi działaniami. 

            Drużyna istnieje od czterech lat i wywodzi się z krakowskiej drużyny działającej w Łagiewnikach, 3. Podgórskiej Drużyny Harcerzy „Wilki”. Od początku działamy przy Szkole Podstawowej w Śledziejowicach im. Jana Pawła II, a od roku 2021 swoje działania rozszerzyliśmy o Szkołę Podstawową nr 124 w Krakowie. W tym roku również rozszerzamy działanie o Szkołę Podstawową nr 20. W drużynie funkcjonować będą dwa zastępy, a także kadra drużyny, która nadzoruje funkcjonowanie jednostki. Jako drużyna, byliśmy już na dwóch zimowiskach oraz dwóch obozach letnich.Działanie drużyny opiera się na systemie zastępowym, czego fundamentem są zbiórki zastępów. Odbywają się one co tydzień o określonej porze i prowadzą je nasi zastępowi po kursach. W trakcie takich ok. dwugodzinnych zbiórek, młodzi harcerze poznają techniki harcerskie, takie jak terenoznawstwo, łączność czy znajomość węzłów. Raz w miesiącu drużyna spotyka się na zbiórkach drużyny, na których harcerze biorą udział w spotkaniach przeprowadzanych przez kadrę drużyny. W czasie takich zbiórek poznajemy dalsze zakątki miasta, przygotowujemy posiłki na ogniu czy też zagłębiamy swoją wiedzę z zakresu historii Polski i harcerstwa.Nieodłącznym elementem harcerstwa są wyjazdy. Mamy wyjazdy krótkie, czyli biwaki, które odbywają się w trakcie weekendu. Odwiedzamy wtedy miejsca w województwie małopolskim, często z możliwością dojazdu na miejsce komunikacją miejską. W trakcie ferii zimowych uczestniczymy w zimowiskach, które trwają około tydzień. Najdłuższą formą wyjazdów są obozy letnie, które trwają od 2 do 4 tygodni w trakcie wakacji. W trakcie tych wyjazdów możemy spędzić czas w towarzystwie otaczającej nas natury, a także poznać lepiej harcerzy ze swojej drużyny, a także z innych jednostek. Najbliższy biwak mamy zaplanowany już w październiku.W tym roku harcerskim 2023/24 mamy już za sobą jedną zbiórkę drużyny na rozpoczęcie roku harcerskiego, podczas której wzięliśmy udział w mszy świętej, a następnie musieliśmy sprostać zadaniom na grze po Krakowie.

             

            Jeżeli syn chciałby wziąć udział w przyszłych zbiórkach, a nie mógłby przyjść na pierwszą grę – proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy bezpośrednio ze mną. Terminy zbiórek zastępów ustalimy na najbliższej grze (będą to najprawdopodobniej soboty w godzinach przedpołudniowych).

            O następnych zbiórkach drużyny będziemy informować za pomocą strony na Facebookuhttps://www.facebook.com/1-pr%C3%B3bna-%C5%9Aledziejowicka-Dru%C5%BCyna-Harcerzy-Pe%C5%82nia-107034550724095 

            Zachęcamy do śledzenia na bieżąco!W razie pytań, zapraszam do kontaktu: 

            mateusz.baran@malopolska.zhr.pl           

            Tel: 797-587-405 

             

            Dla rodziców dziewczyn z klas 5 i 6

             Pragnę również przekazać zaproszenie do drużyny harcerek z Wieliczki – 1 Wielickiej Drużyny Harcerek „Buczyna” im. Św. Kingi. Zaproszenie kierujemy do dziewczyn w wieku 11-13 lat. Zbiórki harcerek odbywają się w SP4 w Wieliczce: 

            Płomykówki – poniedziałki 16:00-17:30 

            Lisy – wtorki 17:00-18:30 

            Jenoty – środy 17:30-19:00 

            Wilki – wtorki 17:00-18:30 

            Działania drużyny harcerek można śledzić na stronie na Facebooku:

            https://www.facebook.com/1wdh.buczyna 

            Przed pierwszą wizytą, zachęcam do kontaktu z drużynową. 

            Drużynowa pwd. Aleksandra Lech wędr. 530-901-495

             

            Czuwaj! 

            Drużynowy harcerzy, pwd. Mateusz Baran HO.