"Serfuję. Respektuję" - pod takim hasłem obchodziliśmy 5lutego 2013r. Dzień Bezpiecznego Internetu. To przedsięwzięcie na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych internautów świętuje już swoje 10-lecie!
Temat przewodni tegorocznych działań to: prawa i obowiązki cyfrowego obywatela.
W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Śledziejowicach właśnie w tym dniu odbyły się spotkania uczniów klas IV-VI z Policją na temat bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.
Policjantka Zespołu do Spraw Nieletnich Komendy Powiatowej w Wieliczce -st. sierż. Magdalena Chwastek, rozmawiała z uczniami o zagrożeniach związanych z korzystaniem z Internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii.
Pani policjant na wstępie zadała uczniom kilka pytań, dotyczących korzystania z technologii informacyjnej. Z odpowiedzi wynika, że wszyscy uczniowie klas IV-VI, zgromadzeni na spotkaniach, korzystają z Internetu, a większość z nich zagląda do Sieci codziennie lub prawie codziennie. Są tacy, którzy włączają komputer już rano, po obudzeniu się, czy też zaraz po przyjściu ze szkoły do domu.
Uczniowie komunikują się za pomocą sms-ów, e-mali, Skype’a, czy Gadu-Gadu. Wiele osób posiada swój profil na portalu społecznościowym. Okazuje się, że niekiedy w założeniu konta na Naszej Klasie, czy Facebook’u pomogli im starsi koledzy, rodzeństwo, albo rodzice.
Policjantka zwróciła uwagę na zagrożenia płynące z umieszczania różnych informacji, czy też zdjęć w swoim profilu na portalu internetowym. Zdarza się, że uczniowie piszą złośliwe komentarze lub wyśmiewają się z innych. Świadczy to o braku szacunku dla drugiej osoby, a konflikty z cyberprzestrzeni niestety często przenoszą się na teren szkolny.
Uczniowie muszą pamiętać, że nikt w Internecie nie jest anonimowy, a każdy ruch jest monitorowany. Nawet po usunięciu, można odtworzyć historię przeglądanych stron. Zdjęcia, czy komentarze, nawet po ich usunięciu, nadal są dostępne w Internecie. Archiwum rozmów za pośrednictwem internetowych komunikatorów, również można odtworzyć po jego usunięciu przez użytkownika. Umieszczanie zdjęć na tle luksusowego samochodu, czy też drogiego sprzętu w domu, może sprowokować włamanie i kradzież.
Pani policjant zwróciła uwagę, że komunikując się przez Internet ludzie zatracają bezpośrednie formy komunikowania się. Dlatego coraz częściej nie potrafią rozmawiać, a ludzi oceniają po wyglądzie i po tym, co mają. Zaapelowała też do uczniów, aby nie wierzyli we wszystko, co jest napisane w Internecie. Zachęciła, aby rozmawiali ze sobą, zamiast wysyłać sms–y, czy e–maile.
Na zakończenie uczniowie obejrzeli kilka kreskówek edukacyjnych z serii „Owce w Sieci".
Bajki o losach mądrego bacy, dzielnego gajowego, niewinnych owiec i baranów oraz złych wilków są poświęcone bezpieczeństwu najmłodszych internautów. Kreskówki, oparte na motywach klasycznej walki dobra ze złem, w przystępny sposób wyjaśniają dzieciom, jak uniknąć zagrożeń w Sieci. Akcja opowieści rozgrywa się w szałasie na hali. Bohaterowie, posługują się gwarą. Filmiki odzwierciedlają jednak współczesną kulturę dziecięcą i młodzieżową oraz obecny styl życia.
Zakończenie każdej bajki zawiera morał, mówiący jak uniknąć zagrożeń.
Filmy „Owce w sieci”, dostępne na stronie www.sheeplive.eu, również dla dorosłych mogą być rozrywką i motywem do refleksji.
Warto wiedzieć, że:
- Internet jest integralną częścią życia dzieci i nastolatków, jak sami to określają „nie potrafią bez niego żyć”. Dlatego, nawet jeśli sami nie jesteśmy Siecią zainteresowani – powinniśmy się nią zainteresować.
- Dzieci mają wiele możliwości korzystania z Internetu – w domu, w szkole, w bibliotece, u kolegi, itp.
- Dzieci spędzają w Sieci ponad połowę wolnego czasu.
- Wiele dzieci zawiera znajomości w Internecie .
- Internet, to miejsce, w którym nikt nie jest anonimowy.
- Nie trzeba być informatykiem, by chronić dziecko przed zagrożeniami z Internetu.
Pamiętajmy:
- Dziecko może być zarówno ofiarą, jak i sprawcą przestępstw dokonywanych w Internecie.
- Kontakty internetowe mogą mieć również wpływ na inne problemy, z jakimi boryka się dziecko i odwrotnie – problemy w realnym życiu wpływają na zachowanie dziecka w Sieci.
- Sami jesteśmy przykładem dla naszych dzieci.
- Warto uzgodnić zasady korzystania z Internetu: kiedy, gdzie i ile czasu dziecko może spędzać przed komputerem (w Sieci), jakie strony może odwiedzać, kiedy powinno zwrócić się po pomoc do rodziców, nauczycieli.
- Dziecko może być bardziej biegłe w obsłudze komputera niż dorosły. Nie powinno nas to dziwić, ale nie należy się też tego wstydzić. Udawanie, że jest inaczej ośmieszy nas w oczach dziecka.
Jeśli dziecko:
- gra lub pracuje na komputerze niemal codziennie,
- często używa komputera przez długi czas (ponad 3 godziny bez przerwy),
- gra dla rozładowania emocji,
- jest niespokojne, poirytowane jeśli nie może używać komputera,
- zaniedbuje życie koleżeńskie, zajęcia sportowe (dotychczasowe hobby),
- siedzi przy komputerze zamiast odrabiać prace domowe,
- próbuje ograniczyć granie, lecz mu się to nie udaje
-to niepokojące sygnały dla rodziców, że dziecko może być uzależnione od komputera lub bliskie uzależnienia (na granicy normy i patologii).
Rodzice powinni sprawdzać, co dziecko robi na komputerze i w razie potrzeby ingerować.
Filmy pokazujące internetowe perypetie rodziny wraz z radami dla rodziców dostępne są na stronie: www.saferinternet.pl.