• Logopeda-artykuł

Logopeda - p. Sylwia Pikula

Dlaczego Dzieci nie powinny pić z butelek z dziubkiem?

Darmowe zdjęcia Dziecko

Źródło: www.pixabay.pl

Logopedzi rekomendują, że dzieci poniżej 7 roku  życia nie powinny korzystać z butelek z „dziubkiem”, a korzystanie z takich butelek przez dzieci starsze również powinno być ograniczane.  Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że butelka z dziubkiem z wielu względów jest szkodliwa dla  naszych dzieci.

• Dzięki „dziubkowi”  przedłużamy u dzieci   fazę ssania.  W trakcie picia następuje wysunięcie oraz obniżenie żuchwy i języka. Dziecko pijąc trzyma ustnik między dziąsłami lub między zębami, podobnie jak przy ssaniu smoczka. Język układa się wtedy w nieprawidłowej pozycji, na dole.

• Wargi oraz język w trakcie picia nie pracują odpowiednio. Mięsień okrężny ust nie jest wystarczająco stymulowany,  co może prowadzić do wypracowania nienormatywnych wzorców  oddychania (uchylone usta, oddychanie ustami)

• Picie z butelki z dziubkiem może sprzyjać próchnicy. Winowajcą jest długo trzymany w ustach ustnik.

• Picie z takiej butelki utrudnia dziecku  naukę prawidłowego, dorosłego typu połykania. Język leży na dnie jamy ustnej,  utrwala się nieprawidłowy sposób połykania  język się nie pionizuje - dzieci przełykają płyn z językiem płasko położonym w jamie ustnej.

• Dodatkowo, zbyt częste korzystanie z tego typu butelek może przyczyniać się do wad zgryzu (zwłaszcza zgryzu otwartego)  i międzyzębowej realizacji głosek.

Zdecydowanie lepszym pomysłem jest uczenie dziecka picia ze zwykłych kubków, a w terenie z butelek  z zakrętką  lub bidonów ze słomką. Słomka powinna  być niezbyt szeroka   i krótka (tak, aby dziecko jej nie ssało, a jedynie chwytało i utrzymywało między wargami).

.