Cyberprzemoc
CYBERprzemoc
Wyobraź sobie, że wczoraj wieczorem byłeś u kolegi na urodzinach. Większość osób, które się tam bawiły, to byli znajomi ze szkoły. Wśród nich parę osób, o których raczej masz złe mniemanie, kilka takich, które z pewnością cię nie lubią. Teraz siedzisz nad książkami. Żałujesz, że coś podkusiło cię wczoraj, by ulec prowokacji i wygłupić się trochę...To miały być żarty...A nigdy na nic podobnego sobie nie pozwoliłeś...
I wtedy odbierasz e-mail. Co czujesz, gdy widzisz w załączniku cztery zdjęcia, które najlepiej można określić słowem kompromitujące. Na zdjęciach jesteś ty jako główna postać. Zalewa cię pot i masz wrażenie, że wstyd ściska ci żołądek. Komu przyszło do głowy, żeby to fotografować i wysłać e-mailem? Nie znasz adresu nadawcy. Szukasz w głowie, kto może być autorem tak świńskiego numeru. W następny dzień w szkole orientujesz się, że wielu z kolegów dostało te zdjęcia. Tak oto stajesz się tematem plotki, a twoje nieskromne czy głupawe fotki dostępne są dla innych bez twojej zgody...Usprawiedliwiać się, tłumaczyć? Wkrótce dostajesz jeszcze inne e-maile, już nie tylko od nadawcy zdjęć, zawierających mnóstwo złośliwych komentarzy i niezbyt śmiesznych dla ciebie fotomontaży. Dzwonić na policję i domagać się wykrycia sprawcy rozpowszechniania twojego wizerunku bez zezwolenia? Czy narażać się na komentarze kolegów i koleżanek „kapuś”, „cienias”, „smark”, „maminsynek”?
Tak często się zaczyna cyberprzemoc....
Badania wykazały, że średni wiek dzieci korzystających z internetu na terenie naszego kraju wynosi 9 lat. Jak wykazują te badania coraz młodsze dzieci umieją poruszać się w wirtualnym świecie, a dla ogromnej większości korzystanie z internetu jest nieodłączną częścią codziennego życia.... Często nie są świadomi zagrożeń z nim związanych.
(badania EU Kids Online)
Czym jest cyberprzemoc?
Najprościej - jest to zjawisko agresji za pośrednictwem współczesnych technologii komunikacyjnych (internet, telefony komórkowe, tablet itp.). Można wyróżnić:
- agresję elektroniczną/ cyberprzemoc;- nękanie internetowe
- mobbing elektroniczny
Agresja elektroniczna (cyberprzemoc) – to kierowanie bezpośrednio do osoby znanej osobiście sprawcy ub nie albo rozpowszechnianie przy użyciu współczesnych materiałów, które może odbierać ona jako kompromitujące lub nieprzyjemne – nawet jeśli w poczuciu sprawcy cyberprzemocy jest to tylko złośliwy żart.
Nękanie internetowe – to bezpośrednie działania on-line, mające celowo dać się we znaki odbiorcy, którego można znać osobiście lub nie.
Mobbing elektroniczny (cyberbulling) – tym różni się od nękania, że nie jest to akt jednorazowy, lecz powtarzalny. Wyraźnie widoczna jest w nim przewaga sprawcy lub sprawców, którzy chcą zaszczuć, zastraszyć ofiarę lub skompromitować, ośmieszyć, upokorzyć ją w oczach innych. Od agresji elektronicznej różni zaś go to, że działania dotyczą znanych osób z tej samej grupy.
Tak więc przesyłanie filmików ośmieszających nauczyciela będzie aktem cyberprzemocy. Podobnie rozsyłanie treści wyszydzających kolegom i koleżankom z klasy bez ich zgody i chęci. Jedno lub kilkurazowe przesłanie e-maila ze złośliwymi tekstami i kompromitującymi zdjęciami kolegi czy koleżanki ma charakter internetowego nękania. Z kolei powtarzalne rozsyłanie złośliwych, upokarzających wiadomości w SMS-ach lub e-mailach o jednym z uczniów do pozostałych osób z klasy albo do niego samego to przykład mobbingu elektronicznego.
Jak zapobiegać temu zjawisku?
Przede wszystkim należy rozmawiać z bliskimi osobami o tym, że taka sytuacja ma miejsce. Powiedzieć bliskiej czy zaufanej koleżance, nauczycielce, rodzicowi... Aby zapobiegać, trzeba wiedzieć, czemu zapobiegać. Jakie są skutki niewłaściwego korzystania z internetu nasi wszyscy uczniowie, klas V i VI, mogli się przekonać podczas ubiegłorocznej prelekcji pani z Policji i po obejrzeniu filmików z serii: „Owce w sieci”. Takim programem w najbliższym czasie zostaną objęci jeszcze uczniowie obecnych klas IV. Na pewno z tych krótkich filmików można się dowiedzieć :Jakie są konsekwencje podawania danych osobistych nieznajomym, haseł, loginów itp? Czym grozi łamanie regulaminów na portalach społecznościowych (np. okłamywanie wieku i dzięki temu zakładanie konta)? Jak dalece są skutki podawania obcym, nieznanym, anonimowym osobom swojego adresu zamieszkania, danych szkoły, klasy i szczegółowych danych prywatnych? Jakie mogą być skutki umawiania się i spotkania z nieznajomą osobą, poznaną w sieci?.
Warto się samemu zastanowić: Czy chciałabym/chciałbym by tak mnie potraktowano (zastraszano, ośmieszano, upokarzano, zawstydzano) jak ja to czynię wobec innych?Jak ja bym się poczuł/poczuła na miejscu osoby tak potraktowanej?
Kochani i na sam koniec warto abyście byli świadomi, że w sieci jednak nie pozostajecie anonimowi i bezkarni i że poważną konsekwencją jest odpowiedzialność prawna, o której często nawet nie myślicie, a którą ponosicie dopuszczając się różnych „śmiesznych wybryków” w sieci.
Opracowała:
pedagog szkolny
Alicja Kość -Bryndal