• Dla Rodziców
  • Informacje bieżące
        • Zaciąg harcerski

• Dzień dobry,

Nazywam się Mateusz Baran, jestem drużynowym 1 Śledziejowickiej Drużyny Harcerzy „Pełnia”. Drużyna należy do Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Chciałbym w tej wiadomości w skrócie nakreślić nasze funkcjonowanie, aby Państwo mogli się zapoznać z naszymi działaniami.

Drużyna istnieje od czterech lat i wywodzi się z krakowskiej drużyny działającej w Łagiewnikach, 3. Podgórskiej Drużyny Harcerzy „Wilki”. Od początku działamy przy Szkole Podstawowej w Śledziejowicach im. Jana Pawła II, a od roku 2021 swoje działania rozszerzyliśmy o Szkołę Podstawową nr 124 w Krakowie. W tym roku również rozszerzamy działanie o Szkołę Podstawową nr 20. W drużynie funkcjonować będą dwa zastępy, a także kadra drużyny, która nadzoruje funkcjonowanie jednostki. Jako drużyna, byliśmy już na dwóch zimowiskach oraz dwóch obozach letnich.

Działanie drużyny opiera się na systemie zastępowym, czego fundamentem są zbiórki zastępów. Odbywają się one co tydzień o określonej porze i prowadzą je nasi zastępowi po kursach. W trakcie takich ok. dwugodzinnych zbiórek, młodzi harcerze poznają techniki harcerskie, takie jak terenoznawstwo, łączność czy znajomość węzłów. Raz w miesiącu drużyna spotyka się na zbiórkach drużyny, na których harcerze biorą udział w spotkaniach przeprowadzanych przez kadrę drużyny. W czasie takich zbiórek poznajemy dalsze zakątki miasta, przygotowujemy posiłki na ogniu czy też zagłębiamy swoją wiedzę z zakresu historii Polski i harcerstwa.

Nieodłącznym elementem harcerstwa są wyjazdy. Mamy wyjazdy krótkie, czyli biwaki, które odbywają się w trakcie weekendu. Odwiedzamy wtedy miejsca w województwie małopolskim, często z możliwością dojazdu na miejsce komunikacją miejską. W trakcie ferii zimowych uczestniczymy w zimowiskach, które trwają około tydzień. Najdłuższą formą wyjazdów są obozy letnie, które trwają od 2 do 4 tygodni w trakcie wakacji. W trakcie tych wyjazdów możemy spędzić czas w towarzystwie otaczającej nas natury, a także poznać lepiej harcerzy ze swojej drużyny, a także z innych jednostek. Najbliższy biwak mamy zaplanowany już w październiku.

W tym roku harcerskim 2023/24 mamy już za sobą jedną zbiórkę drużyny na rozpoczęcie roku harcerskiego, podczas której wzięliśmy udział w mszy świętej, a następnie musieliśmy sprostać zadaniom na grze po Krakowie.

Jeżeli syn chciałby wziąć udział w przyszłych zbiórkach, a nie mógłby przyjść na pierwszą grę – proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy bezpośrednio ze mną. Terminy zbiórek zastępów ustalimy na najbliższej grze (będą to najprawdopodobniej soboty w godzinach przedpołudniowych).

O następnych zbiórkach drużyny będziemy informować za pomocą strony na Facebooku

Zachęcamy do śledzenia na bieżąco!

W razie pytań, zapraszam do kontaktu:

mateusz.baran@malopolska.zhr.pl

Tel: 797-587-405

Dla rodziców dziewczyn z klas 5 i 6

Pragnę również przekazać zaproszenie do drużyny harcerek z Wieliczki – 1 Wielickiej Drużyny Harcerek „Buczyna” im. Św. Kingi. Zaproszenie kierujemy do dziewczyn w wieku 11-13 lat. Zbiórki harcerek odbywają się w SP4 w Wieliczce:

Płomykówki – poniedziałki 16:00-17:30

Lisy – wtorki 17:00-18:30

Jenoty – środy 17:30-19:00

Wilki – wtorki 17:00-18:30

Działania drużyny harcerek można śledzić na stronie na Facebooku:

Przed pierwszą wizytą, zachęcam do kontaktu z drużynową.

Drużynowa pwd. Aleksandra Lech wędr. 530-901-495

Czuwaj!

Drużynowy harcerzy, pwd. Mateusz Baran HO.