Logopeda-artykuł
Logopeda - p. Sylwia Pikula
Dlaczego Dzieci nie powinny pić z butelek z dziubkiem?
Źródło: www.pixabay.pl
Logopedzi rekomendują, że dzieci poniżej 7 roku życia nie powinny korzystać z butelek z „dziubkiem”, a korzystanie z takich butelek przez dzieci starsze również powinno być ograniczane. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że butelka z dziubkiem z wielu względów jest szkodliwa dla naszych dzieci.
- Dzięki „dziubkowi” przedłużamy u dzieci fazę ssania. W trakcie picia następuje wysunięcie oraz obniżenie żuchwy i języka. Dziecko pijąc trzyma ustnik między dziąsłami lub między zębami, podobnie jak przy ssaniu smoczka. Język układa się wtedy w nieprawidłowej pozycji, na dole.
- Wargi oraz język w trakcie picia nie pracują odpowiednio. Mięsień okrężny ust nie jest wystarczająco stymulowany, co może prowadzić do wypracowania nienormatywnych wzorców oddychania (uchylone usta, oddychanie ustami)
- Picie z butelki z dziubkiem może sprzyjać próchnicy. Winowajcą jest długo trzymany w ustach ustnik.
- Picie z takiej butelki utrudnia dziecku naukę prawidłowego, dorosłego typu połykania. Język leży na dnie jamy ustnej, utrwala się nieprawidłowy sposób połykania język się nie pionizuje - dzieci przełykają płyn z językiem płasko położonym w jamie ustnej.
- Dodatkowo, zbyt częste korzystanie z tego typu butelek może przyczyniać się do wad zgryzu (zwłaszcza zgryzu otwartego) i międzyzębowej realizacji głosek.
Zdecydowanie lepszym pomysłem jest uczenie dziecka picia ze zwykłych kubków, a w terenie z butelek z zakrętką lub bidonów ze słomką. Słomka powinna być niezbyt szeroka i krótka (tak, aby dziecko jej nie ssało, a jedynie chwytało i utrzymywało między wargami).
.