Małopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”
- 17.10.2017 14:34
- Małopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii” to wyjątkowy projekt edukacyjny.
Rywalizacja w tradycyjnym dyktandzie to okazja do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym. W tekstach do napisania pojawiły się postacie i wydarzenia związane z odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę. Tekst dyktanda, z którym zmierzyli się nasi uczniowie:
Nauka – pożądany obowiązek
Stworzenie systemu powszechnej edukacji stanowiło nie lada wyzwanie dla odradzającej się w 1918 roku Polski. Wciąż piętrzyły się trudności. Ustrój przejętego po zaborcach szkolnictwa był zróżnicowany, a odsetek analfabetów w społeczeństwie –zatrważająco wysoki. Mniejszości narodowe chciały się uczyć własnych języków. Brakowało nauczycieli i szkolnych budynków.
Zwierzchnictwo nad szkołami w II Rzeczpospolitej sprawowało Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. W konstytucji marcowej z 1921 roku zapisano, że nauka jest bezpłatna i obowiązkowa. Programy szkolne wprowadzały wiadomości o państwie polskim, jego historii, geografii oraz kulturze. Jędrzejewiczowska reforma edukacji ustanawiała jednolitą strukturę szkolnictwa: szkoły powszechne, gimnazja, licea i szkoły zawodowe. Prężnie działały uniwersytety.
Nauczyciele dbali o wychowanie uczniów: rozbudzali poczucie honoru i narodowej dumy, kształtowali gotowość do służby innym, solidność i pracowitość. Nierzadko wśród pedagogów byli naprawdę wybitni. Warto by wymienić co najmniej trzech: Janusza Korczaka – niezrównanego rzecznika praw dzieci, Aleksandra Kamińskiego – krzewiciela harcerskich idei i Mariana Falskiego – autora słynnego „Elementarza”.
Gdy wybuchła II wojna światowa, Niemcy zlikwidowali szkolnictwo średnie i wyższe. Dla okupanta Polacy mieli być tylko siłą roboczą. Nie zważając na represje hitlerowców, tysiące uczniów, studentów i nauczycieli zbierało się na tajnych kompletach. Tajne nauczanie stanowi chlubną kartę naszych dziejów.
Także dziś doskonalenie charakteru i poszerzanie swoich horyzontów pozostaje obowiązkiem uczniów. Przynosi również korzyści, bo pozwala urzeczywistniać marzenia."
W tabeli przedstawiamy wyniki uczniów. którch prace zostały wysłane do komisji wojewódzkiej. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za decyzję komisji wojewódzkiej.
Lp.
NAZWISKO
IMIĘ
KLASA
SUMA
PUNKTÓW
1
Gomułczak
Wojciech
6
72
2
Knapik
Kamil
6
94
3
Kramarz
Paweł
6
89.5
4
Lembas
Oliwia
5
91.5
5
Lembas
Wiktoria
7
82
6
Leśniak
Gabriela
7
94
7
Luraniec
Jakub
4
76
8
Matuszczyk
Natalia
7
83
9
Misiorek
Dominika
7
72
10
Rozkładaj
Maciej
6
75.5
11
Rozumek
Natalia
6
71
12
Ryż
Zuzanna
6
76.5
13
Soboń
Maciej
7
81.5
14
Szewczyk
Kamil
7
86
15
Zabzdyr
Igor
6
81.5
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły