• Dla Rodziców
  • Czytelnia-dla Rodziców
        • Zasady bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu

• Gry komputerowe to bardzo popularna forma rozrywki dla dzieci i młodzieży. Nadmierne granie powoduje problemy z koncentracją uwagi, zaniedbywanie nauki, jedzenia, snu, aktywności fizycznej, kontaktów z rodziną i rówieśnikami. Może prowadzić do rezygnacji z innych, dotychczasowych zainteresowań. Gry zawierające przemoc powodują wzrost agresji, uczą wrogich zachowań wobec ludzi, rozwiązywania problemów za pomocą siły.

RODZICU !!!

• Określ zasady dotyczące czasu, jaki Twoje dziecko może przeznaczyć na gry komputerowe.
          • Zadbaj o to, aby dziecko nie grało codziennie.
          • Zainteresuj się, w co dziecko gra, upewnij się , że jest odpowiednia do jego wieku.
          • Zwróć uwagę, czy w zachowaniu Twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.
          • Upewnij się , że Twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych. Sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikropłatności.
          • Pamiętaj, że istnieją mini gry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie.
          • Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami. Jeśli tak, sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera Twoje dziecko, są bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań!

GDZIE MOŻNA UZYSKAĆ POMOC ?

800 100 100 – nr tel. bezpłatnej i anonimowej pomocy dla dorosłych
          800 121 212 – bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka

Więcej o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży w internecie: www.dyżurnet.pl, www.ore.edu.pl, www.akademia.nask.pl, www.kursor.edukator.pl, www.saferinternet.pl, www.plikifolder.pl

CIEKAWE STRONY

-
          Fundacja KidProtect – To fundacja działająca na rzecz bezpieczeństwa dzieci w Internecie. Znaleźć tam można informacje, artykuły, raporty na temat zagrożeń dzieci w Sieci i sposobów przeciwdziałania im.

-
          Dziecko w sieci – Wszystko na temat bezpieczeństwa dzieci w Internecie, zasady bezpiecznego korzystania z sieci. Nauczyciele znajdą tu scenariusze zajęć dot. nauczania dzieci bezpieczeństwa w Internecie.

-
          Fundacja Dzieci Niczyje – Serwis Fundacji Dzieci Niczyje, zajmującej się szeroko rozumianą pomocą dzieciom krzywdzonym, ich rodzinom i opiekunom. Fundacja prowadzi szereg akcji mających na celu m.in. poprawę bezpieczeństwa dzieci w Internecie.

-
          Dyżurnet.pl - Serwis, w którym możesz zgłaszać przestępstwa i podejrzenia o przestępstwa Internetowe. Serwis przekazuje te informacje odpowiednim służbom.

Gry komputerowe – oznaczenia

W naszym kraju wiele gier komputerowych oznaczonych jest wg systemu PEGI (Pan-European Game Information). Jest to ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier stworzony przez producentów gier w celu udzielenia rodzicom w Europie pomocy w podejmowaniu świadomych decyzji o zakupie gier komputerowych. Symbole PEGI znajdują się na opakowaniu gry. Wskazują one następujące kategorie wiekowe: 3, 7, 12, 16 i 18 lat, nadane zgodnie z zawartością gry z poziomem rozwoju młodego użytkownika. Na stronie internetowej www.pegi.info można sprawdzić klasyfikację gry i jej kategorię wiekową.

W systemie PEGI poza klasyfikacją wiekową można znaleźć oznaczenia informujące o potencjalnie szkodliwych treściach występujących w grze, takich jak przemoc, wulgaryzmy czy hazard. Przed zakupem gry warto zapoznać się z jej klasyfikacją, aby podjąć przemyślaną decyzję.