• Pedagog szkolny

• “Być człowiekiem znaczy posiadać kryształową
          moralność, nieograniczoną tolerancyjność,
          do pasji posuniętą pracowitość, dążyć do ciągłego
          uzupełniania swego wykształcenia, pomagać innym...”

Janusz Korczak

PEDAGOG SZKOLNY to osoba zatrudniona w szkole w celu uzupełniania, pogłębiania i rozszerzania działalności dydaktyczno - wychowawczej prowadzonej przez nauczycieli. Pedagog organizuje w szkołach i placówkach pomoc psychologiczną oraz pedagogiczną dla dzieci i młodzieży, której celem jest wspomaganie rozwoju psychicznego i efektywności uczenia się poprzez pomoc wychowawcom klas i współdziałanie z nauczycielami, rodzicami (opiekunami prawnymi), organami szkoły oraz instytucjami pozaszkolnymi zwracając uwagę na przestrzeganie postanowień Konwencji Praw Dziecka.
          Zadania pedagoga szkolnego określone są m.in. przez Rozporządzenie MEN z dnia 9 sierpnia 2017 roku w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno - pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.

ZADANIA PEDAGOGA
          Do zadań pedagoga w przedszkolu, szkole i placówce należy w szczególności:

*  prowadzenie badań i działań diagnostycznych uczniów, w tym diagnozowanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia przyczyn niepowodzeń edukacyjnych oraz wspierania mocnych stron uczniów;
          *  diagnozowanie sytuacji wychowawczych w przedszkolu, szkole lub placówce w celu rozwiązywania problemów wychowawczych oraz wspierania rozwoju uczniów;
           * udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb;
          *  podejmowanie działań z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci i młodzieży;
          * minimalizowanie skutków zaburzeń rozwojowych, zapobieganie zaburzeniom zachowania oraz inicjowanie różnych form pomocy w środowisku szkolnym i pozaszkolnym uczniów;
          *  inicjowanie i prowadzenie działań mediacyjnych i interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych;
          *  pomoc rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji i uzdolnień uczniów;
          *  wspieranie nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i innych specjalistów w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

W ramach swojej pracy pedagog szkolny współpracuje z:

• Powiatową Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną;
          • Miejsko - Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej;
          • Centrum Profilaktyki i Promocji Zdrowia;
          • Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie;
          • Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej;
          • Sądem Rejonowym - Wydział Rodzinny i Nieletnich;
          • Komendą Powiatową Policji w Wieliczce
          • Poradniami Specjalistycznymi
          • Rodzicami
          • Nauczycielami innych Szkół
          • Innymi podmiotami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży

FORMY POMOCY PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ

Korzystanie z pomocy psychologiczno-pedagogiczna w szkole jest dobrowolne i nieodpłatne. Udzielana jest ona uczniom przede wszystkim w trakcie bieżącej pracy z nimi. Udzielają jej nauczyciele oraz specjaliści, a w szczególności: pedagog szkolny  , logopeda, terapeuci pedagogiczni.

• Zajęcia rozwijające uzdolnienia
          • Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne
          • Zajęcia logopedyczne
          • Zajęcia rozwijające kompetencje społeczne