• 2012/2013

•

W dniu 8 października w naszej szkole odbył się happening „BYŁEM, JESTEM I BĘDĘ BEZPIECZNY” w ramach ogólnopolskiej akcji „Odblaskowa Szkoła”.

Do tego dnia uczniowie, nauczyciele i rodzice przygotowywali się już od kilku tygodni. Zorganizowano m.in. konkurs plastyczny i konkurs wiedzowy.

Wszyscy uczniowie klas 0-VI z założonymi kamizelkami odblaskowymi i z przypiętymi gadżetami odblaskowymi pod opieką nauczycieli utworzyli odblaskowy korowód, który przeszedł ulicami Śledziejowic. Przemarsz odbył się pod eskortą Straży Miejskiej z Wieliczki i Ochotniczej Straży Pożarnej z Czarnochowic. W Wiejskim Domu Kultury w Śledziejowicach dzieci wysłuchały prelekcji przedstawicieli Straży Miejskiej na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Strażacy z Czarnochowic porozmawiali z uczniami o bezpiecznych zachowaniach, zaprezentowali zdjęcia ze swoich akcji oraz zorganizowali pokaz sprzętu strażackiego. W tym dniu uczniowie mieli także możliwość wzięcia udziału w przygotowanych przez nauczycieli stanowiskach: „Ratujemy i uczymy ratować” - ćwiczenia praktyczne w udzielaniu pierwszej pomocy; „Pokonywanie toru przeszkód ze skrzyżowaniami i znakami drogowymi” - zdobycie umiejętności prawidłowego poruszania się w ruchu drogowym; „Znajomość przepisów ruchu drogowego” -  konkurs o tematyce bezpieczeństwa.

O bezpieczeństwie uczniowie mogli usłyszeć także od przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce podczas pogadanki nt. bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Pani policjant apelowała do noszenia elementów odblaskowych, aby być dobrze widocznym na drodze. Na zakończenie happeningu odbył się konkurs piosenki o bezpieczeństwie. Podsumowaniem podejmowanych działań było wręczenie dyplomów i nagród przez panią dyrektor Barbarę Nowak.

ODBLASKOWA SZKOŁA

We wrześniu 2012 r. nasza szkoła zgłosiła się do akcji  „ODBLASKOWA SZKOŁA" organizowanego m.in. przez Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Małopolską Policję oraz Małopolskie Kuratorium Oświaty.

Celem konkursu jest zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych, lokalnych władz samorządowych i rodziców w zakresie wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe oraz  zwrócenie uwagi pedagogów, rodziców i opiekunów na konieczność kontrolowania ustawowego obowiązku korzystania przez dzieci do 15 lat z elementów odblaskowych i promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym.

Dla najbardziej aktywnych szkół i społeczności lokalnych, realizujących ideę wyposażania uczniów w elementy odblaskowe przewidziane zostały nagrody pieniężne, rzeczowe oraz certyfikaty.

ZACHĘCAMY WSZYSTKICH  DO UDZIAŁU W KONKURSACH I INNYCH DZIAŁANIACH PODEJMOWANYCH W RAMACH AKCJI „ODBLASKOWA SZKOŁA".